Zámek Lešná bude mít novou střechu. Vrátí se do podoby z konce 19. století

Na podzim letošního roku se naplno rozběhly stavební práce na kompletní opravě střechy zámku Lešná v areálu zlínské zoo. Stavaři tak doplnili pracovníky památkového ústavu. Ti od jara letošního roku dohlíželi na odborné uložení desítek klempířských, truhlářských nebo dřevěných prvků, které následně projdou restaurováním. Celková rekonstrukce střechy si vyžádá částku téměř 60 milionů.

První etapa stavebních prací začala letos v říjnu, její ukončení zoo předpokládá v březnu 2020. Provoz zámecké expozice od dubna do října bude i v příštím roce plně zachován. „Budeme se samozřejmě snažit, abychom návštěvníky při prohlídkách zámeckých interiérů co nejméně omezovali. Postupné odkrývání střechy však potvrdilo, že bylo za pět minut dvanáct, střecha je skutečně v kritickém stavu. Naštěstí většina krovů a trámů je zdravá. Práce jdou ale pomalu, musí se dělat pečlivě, musíme také respektovat všechny tvary, rozměry a barevnost,“ doplnil ředitel Horský.

Rekonstrukce po etapách kvůli netopýrům

Pokud půjde vše podle harmonogramu, rekonstrukce střechy zámku Lešná skončí v dubnu 2021. „Půdní prostory zámku jsou dlouholetým letním sídlem kriticky ohroženého vrápence malého a také netopýra večerního a ušatého. Jedná se o mateřské kolonie s pravidelným odchovem mláďat, veškeré práce tak mohou probíhat pouze od září do dubna. V tomto období zmiňované druhy netopýrů zimují na jiných místech,“ vysvětlil ředitel Horský.

Vrátí se zdobné ornamenty i barevné střešní tašky

Památkově chráněný zámek Lešná patří k nejmladším šlechtickým sídlům na Moravě. Jeho výstavba byla dokončena v roce 1893. Zámecká střecha byla v šedesátých letech necitlivým zásahem opravena, na větších plochách tak zmizely zdobné ornamenty. Ty budou v rámci nynější rekonstrukce obnoveny.

Zámek nyní z větší části kryje lešení. V současné době probíhá obnova všech 19 komínů, po jejím dokončení se začne s výměnou krytiny v okolí komínů. Řemeslníci již také odstranili střešní krytinu na jižní věži, v nejbližších dnech bude dovezena nová od německého dodavatele. „Byl to jediný výrobce, který byl schopný vyrobit stejné tašky, jak tomu bylo u původní střechy. Jsou zde totiž tašky ve třech velikostech a třech barevných odstínech – zelené, žluté a cihlově červené,“ upřesnil vedoucí technického oddělení zoo Jakub Skřivánek. Krytinu doplní hřebenáče, které na zakázku zhotovili v Poštorné.

Přečtěte si  V Podyjí se poprvé v novodobé historii narodila mláďata orla mořského

Zámek Lešná je někdejší šlechtické sídlo hrabat Seilernů, do dnešní podoby přestavěný v letech 1887-1894 v historizujícím slohu. Interiéry byly přepychově vybaveny veškerým komfortem své doby, včetně ústředního topení a elektřiny. Nechyběl vodovod s teplou a studenou vodou, domácí trubkový telefon, prostorné koupelny a splachovací toalety. V majetku Seilernů zámek zůstal do roku 1945, kdy byli majitelé nuceni odstěhovat se do rakouského Litschau a majetek jim byl zkonfiskován. V současné době je v majetku města Zlína, zámecké sbírky patří státu.

Zdroj a foto: ZOO Zlín, wikimedia.org:cheva

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*