Zámek Slavkov stojí za prohlídku i z venku. Má opravené valy a čínský altán

Vlivem opatření proti šíření koronaviru budou interiéry hradů a zámků až do druhé poloviny května pro návštěvníky uzavřené. Ale i dnes je možné navštívit mnohé zámecké parky a zahrady, kde můžeme kromě probouzející květeny obdivovat i impozantní zámeckou architekturu. Zvláště vhodným cílem tohoto druhu je pak zámek ve Slavkově u Brna s krásnou zahradou francouzském stylu, kde navíc na návštěvníky čekají novinky jako opravené barokní zdi a renovovaný čínský altánek.

Dokončena oprava zámeckých valů za 56 milionů

Po více než dvou letech skončila oprava zámeckých valů na zámku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Stála 56,6 milionu korun, 85 procent celkové částky bylo z evropského fondu IROP, pět procent hradil stát a deset procent město. Sdělila mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Nejdůležitější část stavebních prací se odehrála v místech, která nelze vidět – uvnitř zdí zámeckého valu. “Historickému zdivu podle statiků dlouhodobě hrozilo zřícení. Kromě nových cihel a kamenného materiálu máme na několik desetiletí a snad i staletí i další neviditelné stavební prvky jako například mikropiloty,” uvedl starosta Slavkova Michal Boudný.

Kromě části zdí s poškozenou statikou se jeden asi šedesátimetrový úsek zdi zcela zřítil po povodních v roce 2010. I tato zeď ale znovu stojí.

Nové schody do parku i výtah pro vozíčkáře

Nejviditelnějšími novinkami v zámeckých valech je mlatová cesta, točité schody vedoucí přímo do parku, nové osvětlení památky a také výtah do prohlídkových tras zámku. Díky němu mohou si po otevření památek budou moci prohlídku dopřát i vozíčkáři.

Nový systém osvětlení umožní nasvícení horního parteru silnými světly. “Nové LED technologie, které budeme používat každý den, se provozních nákladů zámku nedotknou. Mají velmi nízkou spotřebu,” dodala ředitelka zámku Eva Oubělická.

Opravené prostory zámeckých valů by podle správy zámku mohly sloužit například pro pořádání farmářských trhů nebo jiných menších akcí.

Končí stavba repliky čínského altánu

Poslední nátěr dostal v uplynulých dnech dřevěný čínský altán v zámeckém parku . Společně se stavbou repliky altánu končí také oprava 400 metrů dlouhé barokní zdi. “Oprava barokní zdi skončí v květnu. Součástí tohoto projektu je i výstavba repliky čínského altánu ve spodní části parku. Ten v těchto dnech již získává čerstvý nátěr a brzy bude přístupný pro trávení příjemných chvil i svatebních obřadů,” uvedla Slámová.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Dva miliony rozpočtu oprav pak posloužily na výrobu repliky dřevěného čínského altánu. “Altán z 80. let 18. století je v Česku jediný, který byl postavený celý ze dřeva a řadí se tím mezi unikátní památky. V devadesátých letech 20. století zde sice byly snahy o jeho záchranu, bohužel se však nedotáhly do konce,” uvedla historička zámku Vladimíra Zichová.

Původní dřevěná stavba však byla ve velmi špatném stavu a musela být stržena. Na jejím místě tak vyrostla přesná replika.

Autor: red Zdroj. ČTK Foto: Facebook Slavkov u Brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*