Zapojte se do obnovy lesů! Chystá se další celostátní akce

Naposledy se celostátní sázení lesů konalo před dvěma lety, loni zasáhl covid.

Blíží se další ročník celostátní akce s názvem Den za obnovu lesa. Lidé se mohou zapojit do vysazování nových lesů po celé republice. Několik lokalit se chystá i na území Moravy a Slezska. Loni se akce nekonala kvůli nepříznivé pandemické situaci.

Letošní Den za obnovu lesa se koná v sobotu 16. října. Každý může vysadit stromy v lesích nové generace, pomoci s jejich oplocením nebo úklidem klestu a dalšími pracemi, které s obnovou krajiny po kalamitě souvisí. Nebo se jen projít a zjistit, jak se novým sazenicím daří. Akci pořádají Lesy ČR.

Pestrý program pro celou rodinu

„Kalamita způsobená suchem a klimatickou změnou nejsou jen holiny a zmar, ale také počátek nového lesa. Odolnějšího, druhově pestřejšího. Ten chceme představit. Vyberte si tedy 16. října některou z lokalit nejbližší vašemu bydlišti a zasaďte symbolicky třeba jen jedinou sazeničku,“ vyzval generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Kromě lesnických činností spojených s obnovou porostů po kalamitě je připraven program pro celou rodinu. Na procházce s lesníky vyvěsí účastníci Dne přístřešky pro sovy a jiné noční dravce, kteří pomáhají přírodě přirozenou cestou likvidovat přemnožené hraboše. Na vlastní oči se přesvědčí, jaké lesy podnik sází místo uhynulých porostů, i o tom, co dělá pro zadržování vody v krajině nebo podporu tažných koní v lesích.

Děti, které projdou stanovišti, na nichž si vyzkoušejí hravou formou lesnické práce a činnosti, odmění podnik odznakem malého lesníka a lesnickým kloboučkem. Každá lokalita bude něčím výjimečná, třeba poradnou pro houbaře, harvestorovým trenažerem či socháním motorovou pilou. S navigací přímo na místo pomůže mobilní aplikace Klub nového lesa.

Mapa lokalit na Moravě a ve Slezsku

Pět lokalit na Moravě a ve Slezsku

Z celkových třinácti lokalit se pět nachází na území Moravy a Slezska. Na západě Moravy to bude lokalita Pod Javořicí, na území obce Řásná, u hájovny nad rybníkem Velký pařezitý. Dále lokalita Říčany-Hradiště, přibližně pět kilometrů od sjezdu dálnice D1 – Ostrovačice a sedm kilometrů od města Rosice či 20 kilometrů od Brna. Na východě Moravy lokalita Kocanda, Revíz Zlín, zhruba dva a půl kilometru severně od zlínského sídliště Jižní svahy (točna/zastávka trolejbusu). Dále na území Olomouce lokalita v Radíkově (u Fortu Radíkov). A konečně na území obce Šilheřovice (zhruba pět kilometrů od Ostravy, před obcí Šilheřovice).

Přečtěte si  Úhyn ryb na Dyji u Bulhar nezpůsobila malá vodní elektrárna, ale znečištění povrchových vod

Podrobnosti k jednotlivým lokalitám a kontakt na organizátory naleznete zde.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*