Železniční tragédie ve Studénce má odsouzené. Tresty dostalo pět manažerů

K železniční nehodě ve Studénce došlo v roce 2008. Zahynulo při ní osm lidí, stovka utrpěla zranění.

Okresní soud v Novém Jičíně uznal pět manažerů stavebních firem vinnými z pádu mostu ve Studénce na moravskoslezském pomezí v roce 2008. Do zřícené konstrukce tehdy narazil vlak, zahynulo osm lidí. Soud odmítl nové posudky navrhované stavební firmou, vyplývá to ze soudního rozhodnutí.

Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek z firmy Bögl & Krýsl dostali tři a půl roku vězení nepodmíněně. Petr Janouškovec a Michal Foniok ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) a Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl dostali podmíněné tresty.

Tragédie se udála 8. srpna 2008. Do trosek zříceného silničního mostu narazil mezinárodní rychlík. Osm cestujících nehodu nepřežilo a téměř sto dalších utrpělo zranění, někteří s dlouhodobými následky.

Odsouzeno pět z původní desítky

Právník společnosti Bögl & Krýsl předložil k odvolacímu jednání nový revizní posudek. Soudce Jaromír Pšenica ale posudek jako důkaz odmítl. Dokazování tak skončilo a jednání pokračovalo závěrečnými řečmi, na něž odpoledne navázalo vyhlášení rozsudku. Státní zástupce žádal nepodmíněné tresty, obhájci zproštění viny.

Včerejší rozsudek je u novojičínského senátu třetí v pořadí. Obžalovaných bylo původně deset. V roce 2017 je soud všechny zprostil viny, protože se podle něj nepodařilo prokázat, proč přesně most spadl a že by za to mohli právě obžalovaní. Státní zástupce se proti tomu odvolal a Krajský soud v Ostravě v následujícím roce rozsudek zrušil a vrátil případ okresnímu soudu.

V roce 2019 novojičínský soud opět vynesl zprošťující rozsudek. Krajský soud loni v případě pěti obžalovaných zprošťující rozsudek potvrdil, ovšem u druhé poloviny obviněných prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresní soud se nyní musel řídit jeho závazným pokynem.

Zproštěni byli Marek Krejčiřík a Michal Adam z firmy Bögl & Krýsl, Jiří Vlach z Ostravských dopravních staveb, živnostník Jiří Karásek a Ladislav Novický ze Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Zdroj: Okresní soud Nový Jičín, foto: Wikimedia Commons (Martin Grill)

Související články

Přečtěte si  Začíná rekonstrukce dálnice D46 u Vyškova. Část může fungovat jako runway pro stíhačky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*