Zlín Film Festival oslaví šedesátiny návratem do budoucnosti

Zlín Film Festival 60 2020: Návrat do budoucnosti
Zlín Film Festival oslaví šedesátiny pestrým tematickým programem i novým logem.

2020: Návrat do budoucnosti, tak zní téma jubilejního 60. Zlín Film Festivalu. Nejstarší a v současnosti největší filmová přehlídka pro děti a mládež letos tematicky spojí úctyhodnou historii festivalu s vizí budoucnosti plné vědy, techniky a vzdělávání. Hlavnímu námětu odpovídá i nové logo robo-opice. Festival se uskuteční od 29. května do 6. června.

Tradiční program festivalu obohatí tematické snímky a akce

Mimo již tradiční soutěže a sekci nazvanou Festival Classics se dramaturgie 60. ročníku zaměří právě na snímky ve speciální ročníkové edici s názvem 2020: Návrat do budoucnosti. „Tato sekce si klade za cíl rozšíření obzorů malých a mladých návštěvníků v oblasti vědy a techniky. Filmy v ní budou dramaturgicky rozděleny do tří skupin: dokumentární filmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná filmovým trikům,“ vysvětluje umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Série dokumentárních filmů prozradí mladému divákovi více o klíčových pojmech jako je vesmír, umělá inteligence, virtuální realita, počítačové hry či informační technologie. „Vedle samotných filmů doplní tuto minisekci i odborné přednášky pro školy i pro veřejnost a pokusí se zodpovědět otázku, v čem nám naše životy technologie a technika ulehčují a naopak jaká nebezpečí nám od nich hrozí,“ upřesňuje Markéta Pášmová.

Minisekce vědeckofantastických hraných filmů pak má poskytnout mladému divákovi zábavu, dobrodružství, ale i ponaučení a rozšíření obzorů. Nejčastější téma setkání s mimozemskou civilizací doplní příběhy o robotech, objevování nových světů či alternativní budoucnosti.

Organizátoři vzdají hold průkopníkovi filmových triků

V roce 2020 by se dožil 100 let jeden z nejvýznamnějších průkopníků trikových filmů, americký filmař, výtvarník Ray Harryhausen. „Sekcí Kouzlo filmových triků bychom rádi vzdali hold nejen jemu, ale i dalším tvůrcům speciálních efektů, kteří za pomoci nejnovějších technologií přináší divákům neuvěřitelné filmové zážitky,“ vysvětluje Markéta Pášmová.  

Tuto minisekci tvoří filmy, které se staly revolučními po stránce speciálních a vizuálních efektů. Speciální projekce filmů jako např. Metropolis, 2001: Vesmírná odysea, Jurský park, Matrix či Gravitace budou doplněny o odborný úvod Kamila Fily a Borise Masníka.

Festival slaví šedesátiny

Neméně důležitým tématem festivalu, které se promítne zejména do doprovodného programu, je samotná oslava 60. ročníku. „Významný ročník, který zaokrouhluje úctyhodnou číselnou řadu na šedesátce se neobejde bez příjemných setkání, překvapení a akcí. Věřím, že si ho naši návštěvníci hlavně užijí,“ říká výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a uvádí příklady z připravovaného programu: „Jistě je potěšíme už samotným zahájením festivalu v podobě veřejného openingu na Gahurově prospektu, pro nejmenší zase chystáme velkou dětskou party.“

Nebude však chybět ani výstava velkoformátových davových fotografií z minulých ročníků festivalu, moderní virtuální galerie mapující jeho historii, speciální festivalový stroj času a další aktivity. Historii festivalu připomene i připravovaný dokument České televize režiséra a zlínského rodáka Tomáše Luňáka.

Přečtěte si  Popeleční středa zahájí čtyřiceti denní období půstu, které vyvrcholí velikonočními svátky

Nový vizuál má navodit správnou atmosféru

Autory letošního vizuálu jsou výtvarník Petr Nikl a designér Zdeněk Macháček. Jeho základem se stalo spojením kreseb opice a robota, vznikl tak nový celek – graficky pevná digi-ikona ROBO-OPICE. „Chceme dokázat veřejnosti, že vizuál vytvořený spojením popsaných prvků, navodí atmosféru věčné touhy „dotknout se hvězd“ a může oslovit úplně všechny generace,“ uvádí Zdeněk Macháček ze zlínského Studia 6.15.

Zlín Film Festival je mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Jedná se o nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Na konci roku 2019 festival obdržel prestižní ocenění Kineko Honorary Award za přínos kinematografii pro děti a mládež. Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření nabídky kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu.

Více informací

Zdroj a foto: město Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*