Znojemská věž projde rekonstrukcí, otevře až příští rok

Impozantní gotická věž historické radnice patří mezi hlavní dominanty Znojma. Ročně ji navštíví desítky tisíc lidí.

Kdo plánoval návštěvu monumentální dominanty Znojma, bude si muset počkat více než rok. Už 1. května totiž započne její důkladná rekonstrukce. Na první pohled je sice znojemská radniční věž v pořádku, stav střechy a krovů se ale nebezpečně zhoršuje.

Radniční věž je jednou z hlavních dominant historického Znojma. Ročně ji navštíví přes třicet tisíc návštěvníků. Z ochozů věže je krásný výhled nejen na město, ale i na Pálavské vrchy či za pěkného počasí i na vrcholky rakouských Alp. Nyní projde rozsáhlou opravou krovů, střechy i ochozů.

„Opravu radniční věže jsme plánovali delší dobu. Při pravidelných prohlídkách se totiž potvrzoval zhoršující se stav střechy a krovů. Aktuální stav sice není havarijní, ale časem by se ještě více zhoršoval, proto je oprava na místě,” uvedl znojemský starosta Jakub Malačka.

Vedení města předalo stavbu na konci března realizační firmě a věž následně překrylo lešení. Zaroveň bylo dohodnuto, že se návštěvníci města na Dyji nebudou muset dívat na nevzhlednou síť kolem lešení. Na ochranné síti je totiž otištěna právě radniční věž. Ve Znojmě tento způsob zkoušejí poprvé.

Znojmo do oprav investuje téměř třicet milionů korun. Práce budou probíhat více než rok. Předpokládané dokončení rekonstrukce bylo stanoveno na říjen příštího roku.

Do opravy se může zapojit veřejnost

Vedení jihomoravského města zároveň spustí kampaň, která má za cíl vtáhnout veřejnost sponzorsky do plánované opravy. Podobné sponzorství ze strany samotných občanů je v zahraničí běžnou praxí. Podle předsedy výboru pro územní plánování a nakládání s majetkem Jiřího Kacetla už řada znojemských obyvatel vyjádřila přání spojit své jméno s jednou ze zdejších nejvýznamnějších památek.

“Získané finanční prostředky budou použity přímo na samotné práce. Sponzor jako poděkování za finanční dar získá drobný upomínkový předmět, certifikát sponzora, zapsání do kroniky města za rok 2022 a také připravujeme slavnostní program po dokončení všech prací,“ upřesnil starosta Malačka

Záměry sponzorů přispět na rekonstrukci radniční věže bude město přijímat od 1. května do 31. října letošního roku. Přispět mohou fyzické osoby starší 18 let částkou od 1 500 korun a právnické osoby částkou od 5 000 korun.

Přečtěte si  Začíná každoroční údržba přerovského jezu: Povodí Moravy sníží hladinu Bečvy a provede rozhrnutí štěrků

Zdroj a foto: město Znojmo

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*