Znojmo chce zařadit radniční věž mezi národní kulturní památky

Radniční věž ve Znojmě

Radniční věž podle vedení Znojma představuje nejen symbol města, ale také historický unikát. Její zápis mezi národní kulturní památky zvýší její ochranu i možnosti získání prostředků na její rekonstrukci. Město by získalo třetí památku této kategorie na svém území.

„V našem regionu se nachází spousta pozoruhodných památek. Podobně jako národní kulturní památka rotunda sv. Kateřiny a Loucký klášter přesahuje i radniční věž svými kvalitami region, a proto by na seznamu národního kulturního bohatství neměla chybět,“ uvedl starosta města Jakub Malačka. Potvrdil, že město v této věci zahájilo spolupráci s Národním památkovým ústavem. Po přípravě všech podkladů návrh předloží vládě České republiky ke schválení.

Krovy pocházejí z 15. století

Vedení Znojma při snaze o zápis vychází z nedávného odborného průzkumu radniční věže. V roce 2013 byl zpracován restaurátorský průzkum omítek ve třech patrech věže. Účelem bylo zjištění malířské výzdoby interiéru věže, která byla průzkumem objevena. V roce 2016 zahájilo Znojmo přípravné práce k obnově radniční věže. V této souvislosti zadalo město také zpracování stavebně historického průzkumu, ze kterého vyplývá, že radniční věž představuje nadregionálně významnou památku.

Dřevěné konstrukce krovu, které pocházejí ve značné míře z doby stavby věže v letech 1447-1457, jsou podle vedení města hodnotou tvořící architektonickou, památkovou a uměleckohistorickou podstatu objektu. Svým stářím, mírou zachování a unikátnosti složité tesařské konstrukce má nenahraditelnou historickou cenu.

Radniční věž je hlavní dominanta města Znojma, která patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám na Moravě. Byla postavena v letech 1445–1448 Mikulášem ze Sedlešovic. Věž se tyčí do výšky 66,58 m. Je opatřena vyhlídkovým ochozem, který je za normálních okolností celoročně přístupný. 

Zdroj a foto: město Znojmo

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*