
Zoo Ostrava chová kočky cejlonské od roku 2012, úspěšně odchovala už deset mláďat. Nyní došlo k obměně zvířat a sestavení nového chovného páru tohoto vzácného druhu.
Obměnu chovného páru doporučil koordinátor evropského programu pro tento druh. Původní kočky byly převezeny do jiných zoo a v Ostravě zůstaly dvě mladé samičky.
“Jedná se o poslední dvě odchovaná mláďata narozená v roce 2020. Ze zoologické zahrady ve Frankfurtu nad Mohanem byl na konci listopadu 2021 přivezen nový chovný samec a spojen s jednou ze samic v Pavilonu indických zvířat. Druhá samička pobývá momentálně v chovatelském zázemí,” informovala mluvčí zoo Šárka Nováková.

Kočky cejlonské jsou chovány vzácně, aktuálně v patnácti zoologických institucí, z nichž většina se nachází v Evropě. “Evropská populace těchto nejmenších koček světa čítá pouhých 46 jedinců. Za poslední rok se zvířata rozmnožila jen ve dvou zoo,” doplnila Nováková.
Kočka cejlonská patří mezi nejmenší kočkovité šelmy. Obývá suché opadavé lesy na indickém poloostrově. Poddruh chovaný v ostravské zoo se vyskytuje pouze na Srí Lance, kde byl zaznamenán výskyt i v tropickém deštném lese. Je to excelentní lezec po stromech, ale kořist loví zejména na zemi. Tu tvoří převážně hlodavci, plazi a ptáci.
Zdroj: Zoo Ostrava, foto: Monika Vlčková, Enrico Gombala, video: Enrico Gombala
Buďte první kdo přidá komentář