Zoo ve Zlíně odchovala pestrobarevného pěvce z Jižní Ameriky, jako první v Evropě

kotinga tříbarvá

Zlínská zoologická zahrada se pyšní dalšími chovatelskými úspěchy. Především jde o přirozený odchov jihoamerického pěvce kotingy tříbarvé – první v Evropě. Raduje se také z početných odchovů vlhovců žlutohřbetých, červenohřbetých a zelených.

Vlhovce červenohřbeté a zelené Zoo Zlín odchovává jako jediná v Evropě, u vlhovců žlutohřbetých jako jedna ze dvou evropských zoo. Všechny zmiňované ptačí druhy obývají tropickou halu Yucatan v americké oblasti zoo.

U koting tříbarvých se chovatelé radují hned ze dvou mláďat. „To první se vylíhlo na začátku května a stalo se vůbec prvním přirozeně odchovaným mládětem v evropských chovech. Následně snesla vejce další samice, bohužel však o něj nejevila zájem. Vejce jsme proto umístili do líhně. Inkubace proběhla úspěšně a chovatelé nyní pečují o měsíční mládě,“ přiblížil zlínský zoolog Václav Štraub.

Kotingy patří mezi zřídka chované ptačí druhy. V Evropě je návštěvníci uvidí pouze ve třech zoo, v České republice jen v Zoo Zlín. Ozývají se zvláštním bučivým hlasem, kromě období rozmnožování žijí samotářsky. „Při toku se samci shromažďují na tokaništích a svým hlasem lákají samičku. Tu získá samec s nejvýraznějším projevem. Samička poté snese jediné vejce, inkubace trvá 27 dnů. O vylíhnuté mládě pečuje sama několik měsíců,“ popsal Štraub.

K největším chovatelským výzvám patří podle něj právě simulace odpovídajícího tokaniště. Díky chovu koting v otevřeném prostoru tropické haly se to však zlínským chovatelům podařilo.

Jedinečná smíšená kolekce vlhovců má taktéž k dispozici celý interiér tropické haly. „Základním předpokladem pro jejich rozmnožování je právě prostor a početná skupina. Mohou tak vytvářet velké kolonie s odpovídajícím sociálním životem, naprosto stejně jako ve volné přírodě. Mají také dostatek místa a rostlinného materiálu pro stavbu zavěšených splétaných hnízd, ve kterých pečují o vejce i mláďata,“ zdůraznil Václav Štraub.

Za mláďaty musí chovatelé šplhat deset metrů

Přesto trvalo několik let, než se chovatelům podařilo dosáhnout pravidelných a početných odchovů. „Odchov vlhovců je opravdu náročný. Teprve v posledních letech jsme objevili ten správný způsob. Chovatelky pečlivě sledují samice, které nosí potravu mláďatům do hnízd. Podle množství krmiva v zobáku lze totiž odhadnout stáří mláděte. Zhruba po týdnu mládě z hnízda odebereme a další odchov již probíhá v lidské péči, později v tzv. školkách s ostatními mláďaty vlhovců,“ doplnil zlínský zoolog.

Přečtěte si  Pořadatelé hromadně ruší plánované akce. Termín mění třeba Den za Moravu, Znojemské vinobraní se letos neuskuteční vůbec

Odběr mláďat z hnízd je pro chovatele náročný, musí za nimi šplhat do výšky desíti metrů. „Přesun mláďat do chovatelského zázemí má však své opodstatnění. V letních měsících panují pod střechou haly vysoké teploty, které malým vlhovcům nesvědčí. Díky uvedenému postupu jsme tak dokázali odchovat téměř dvě desítky vlhovců červenohřbetých, sedm vlhovců žlutohřbetých a sedm vlhovců zelených,“ upřesnil Štraub.  Většina odchovaných mláďat vlhovců zůstane ve zlínské zoo.

Zoo míří na rekord

Důvodů k radosti má zlínská zoo více. Patří mezi ně i výjimečná návštěvnost, která už teď míří na rekord. Zoo tak očekává překonání dosavadní hranice 700 tisíc návštěvníků za rok. Potvrdila by tak dominanci mezi zoologickými zahradami i dalšími turistickými destinacemi na Moravě. Patří také mezi vůbec nejnavštěvovanější místa v celé republice.

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*