Zvířecí záchranáři nemají dost peněz, prosí o pomoc

Nejméně sedmdesát milionů korun budou na příští rok potřebovat na svůj provoz záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Část jim přispěje stát, většinu ale musí získat od dárců. Zvířecím záchranářům v minulosti pomáhaly vánoční sbírky, které jsou už druhým rokem značně omezené. Pro zájemce připravili charitativní akce na několika záchranných stanicích.

Celkově musí od dárců zvířecí záchranáři vybrat 53 milionů korun. Většina této částky míří na nezbytné krmivo pro zvířata, veterinární péči i pohonné hmoty do aut záchranářů, kteří vyjíždějí za poraněnými či jinak ohroženými zvířaty.

Většinu zvířat se daří vrátit do přírody

„V roce 2021 jsme poskytli pomoc více jak 31 tisícům bezprostředně ohrožených živočichů. Většinu bylo možné zachránit a po uzdravení vypustit zpět do volné přírody,“ uvedl ředitel ústřední kanceláře Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Petr Stýblo. Upozornil, že některá zvířata se kvůli trvalým následkům nemohou do přírody vrátit a zůstávají v dlouhodobé a finančně nákladné péči záchranných stanic.

Počet přijatých zraněných zvířat nám ve stanici každoročně roste. Nejčastěji se jedná o ptáky, ale také o ježky, veverky, srny, zajíce a netopýry. Mezi nejvzácnější pacienty patří orel mořský, sokol stěhovavý nebo dudek chocholatý,“ vyjmenoval zvířecí záchranář Luboš Vaněk.

Zásahy zvířecích záchranářů zajišťuje Národní síť záchranných stanic, která prostřednictvím svých 35 členských stanic pokrývá celé území České republiky. Mezi nejčastější příčiny poranění zvířat patří jejich srážky s automobily, u ptáků střety s prosklenými plochami i elektrickým vedením. Koncem prosince pak přibývají úrazy zvířat vyplašených v důsledku používání zábavní pyrotechniky.

Pomoct můžete převodem i SMS

Podpořit činnost záchranných stanic můžete prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi. Finanční prostředky můžete zasílat na číslo sbírkového účtu 33553322/0800. Pokud chcete záchranné stanice podpořit jednorázově, pošlete dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS ZVIREVNOUZI 30 (60,90). Jednou textovou zprávou tak můžete poslat 30, 60 nebo 90 korun.

“Chcete-li udělat radost i svým blízkým, zakupte pro ně dárcovský certifikát,” doplnil ředitel ochránců přírody Stýblo. Více informací na webu www.zvirevnouzi.cz a facebookových stránkách Zvíře v nouzi.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Charitativní akce v záchranných stanicích na Moravě:

18.12. od 11:00 – 17:00 Vánoční strom pro zvířátka  – Záchranná stanice Zelené Vendolí

19.12. od 15:00 – 17:00 Vánoční strom pro ptactvo – Záchranná stanice ORNIS Přerov

Zdroj a foto: ČSOP

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*