Připomínáme si 110 let od narození Karla Högera

Karel Höger
Karel Höger - film Turbina

Velký moravský a také československý herec se narodil 17. června 1909 v Králově Poli, dnes součásti Brna, jako 13. dítě dělníka z místní cihelny. Moravský původ po celý život zůstal v jeho podmanivém hlase, který byl jako stvořený pro rozhlasovou četbu či práci v pořadech pro děti.

V početné rodině se hrávalo loutkové i činoherní ochotnické divadlo, ale Karel začínal jako učitel. Až na vojně se přihlásil na konzervatoř a poté šel k divadlu. Stal se oblíbeným hercem v brněnském Zemském divadle (dnes Národní divadlo Brno), kde vytvořil asi 120 různých rolí. V roce 1940 dostal nabídku do pražského Národního divadla, kde působil až do své smrti.

Začínal rolemi milovníků, ale záběr jeho herectví i rolí byl hodně široký. Hrál historické postavy, ale i hrubínovsko-vávrovské rozervané muže ve slavných filmech ze zlatého fondu, s chutí si však zahrál i v kriminálkách. Bohatě ho využil rozhlas i televize.

Za války byl součástí odboje proti nacismu

Za druhé světové války byl zapojen do protinacistického odboje. Finančně pomáhal několika rodinám, které měly někoho v koncentračním táboře, spolupracoval s podzemním hnutím na Moravě, podporoval nejmenovaného parašutistu, který se ukrýval na Moravě a po nějakou dobu byl kurýrem šifrovaných zpráv. Po dobu války také uchovával majetek jisté židovské rodiny. Po válce mu bylo vyčítáno, že 24. 6. 1942 spolu s dalšími herci a umělci přísahal v Národním divadle věrnost Říši. Očištění se dočkal díky důkazům o své odbojové činnosti za války a po válce obdržel potvrzení o státní spolehlivosti a národní bezúhonnosti.

Zemřel 2 dny po výpovědi v divadle

Pod jeho rukama se také zrodila celá generace herců. Po léta působil jako pedagog na Státní konzervatoři, DAMU, FAMU, kde byl od roku 1966 profesorem. V sedmdesátých letech však do jeho života vstoupila normalizace – odešel z FAMU, dostával stále méně hereckých příležitostí. Hrál sice v televizi, kde roztočil roli primáře Sovy v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města, ale už jej nedokončil – během natáčení zemřel.

Počátkem roku 1977 byl donucen podepsat Antichartu, s čímž se nikdy vnitřně nesmířil. Na protest proti vyhazovu Vlasty Fabianové z politických důvodů podal 2. května 1977 v Národním divadle výpověď. Následující den z rozrušení dostal infarkt a zemřel 4. května 1977 ve věku nedožitých osmašedesáti let.

Přečtěte si  Organizátoři Colours of Ostrava zveřejnili jméno dalšího hvězdného interpreta. Do Ostravy dorazí rocková legenda Lenny Kravitz

Mezi nejznámější role Karla Högera patří: Za tichých nocí – 1941, Krakatit – 1948 (hlavní role: Ing. Prokop), Jan Hus – 1954, Jan Žižka – 1955 (role: král Václav IV.), Kde alibi nestačí – 1961 (role: kapitán Tůma), Kohout plaší smrt – 1961, Noc na Karlštejně – 1973 a desítky rozhlasových her, a také pohádek pro děti (O loupežníku Rumcajzovi ad.).

Autor: red Zdroj: csfd.cz, wikipedia.org Foto: wikipedia.org

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*