Ve věku 109 let zemřela nejstarší Moravanka Marie Schwarzová

Dnes zemřela nejstarší Moravanka Marie Schwarzová, bylo jí 109 let. Zprávu sdělil Petr Kunc, místostarosta městské části Brno-Židenice, v nichž Schwarzová žila. Uvedl, že úmrtí Marie Schwarzové potvrdila její dcera. “Rádi bychom se za městskou část zúčastnili pohřbu, pokud rodina nebude proti. Rádi bychom aspoň takto vzdali paní Schwarzové úctu,” řekl místostarosta.

Nejstarší občankou České republiky se Schwarzová stala letos v lednu poté, co zemřela Květoslava Hranošová, která byla jen o čtyři dny starší než Schwarzová.

Bývalá učitelka Schwarzová bydlela se svou dcerou. V lednu Kunc prozradil, že se seniorka v den svých 109. narozenin cítila na 50 let. “Ptal jsem se jí, co pro ni můžeme udělat. Poprosila o prořezání stromů v ulici, aby měla v létě více sluníčka,” uvedl tehdy Kunc. Rodina komunikovala právě s Kuncem, jinak se pozornosti médií i židenické radnice vyhýbala.

Marie Schwarzová se narodila 30. ledna 1910 v Brně. Byla pedagožkou a ochotnickou herečkou. Před několika lety poskytla rozhovor obecnímu Židenickému zpravodaji. Přiznala v něm, že se jí stýská po životě v centru města a po návštěvách divadel.

V ochotnických souborech účinkovala spolu se svým prvním manželem, vystupovala v inscenacích Lucerna, Babička nebo Revizor. Učila na prvním stupni základní školy, později pracovala i jako sekretářka. Žila i v jiných místech, ale posledních 20 let právě v Brně-Židenicích.

Autor:red Zdroj:ČTK Foto: Twitter Petr Kunc

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*