150 let od zahájení městské hromadné dopravy oslaví v Brně velkolepou streetparty

Vrchol oslav 150. výročí MHD v Brně se nezadržitelně blíží. Už tuto sobotu se stane něco nevídaného. Uzavře se významná městská třída Lidická ulice a uskuteční se na ní velká streetparty s dopravním i zábavním programem

Brno bylo na území dnešní České republiky prvním městem s kolejovou dopravou, i Praha měla svoji koňku o plných šest let později. První tramvaj, neboli šalina, vyjela z Moravského náměstí již 17. srpna 1869. Tehdy se místu říkalo Kiosk.

Lidickou pojedou historické tramvaje, autobusy a dokonce i trolejbusy

Velká velká oslava tohoto výročí proběhne v přilehlé Lidické ulici, která se v sobotu 31. srpna dopravě zcela uzavře. Slavnost začne ve 13:00 a o půl hodiny později a také v 18:00 se uskuteční komentované defilé současného i historického vozového parku trvající hodinu a půl, předvede se zhruba 50 vozů.

Mimořádně pojedou po Lidické i trolejbusy, kvůli nim bude nutné přepólovat trolejové vedení. Mezi oběma defilé se bude konat soutěž zručnosti řidičů z Česka i Slovenska. Veřejnost může program sledovat z vyhrazeného prostoru podél tramvajové trati a ze dvou tribun (před hasičskou zbrojnicí a u zastávky MHD Antonínská), které budou sloužit především pro občany se zhoršenou pohyblivostí

Bohatý program pro dospělé i děti

Dopravní program doplní kulturní vystoupení a různé instituce a organizace připraví zábavu pro dospělé i pro děti. Místní restaurace a bary zajistí stánky s občerstvením. “Zvu všechny, ať přijdou a ať si to s námi užijí, protože kdy jindy, když ne teď,” řekl generální ředitel podniku Miloš Havránek .

Občerstvit se návštěvníci mohou ve 30 místních podnicích, některé z nich rozšíří svůj provoz o zahrádku, budou upravovat otevírací doby, grilovat apod. Navíc festival nabídne dalších cca 28 stánků s burgery, mexickou, španělskou, japonskou, indickou, britskou a českou kuchyni, také sushi bar, sladkosti a podobně.

Harmonogram akce

13:00 slavnostní zahájení Streetparty150 za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové

13:30 1. komentované defilé současného i historického vozového parku

15:00 křest tramvaje charitativní organizace DEBRA

15:30 průjezd 150 velocipedistů na historických kolech

16:00 soutěž zručnosti řidičů šalin, tramvají a električiek

17:30 vystoupení Brněnského kontrabasového orchestru

Přečtěte si  Mistrem ČR v řezu révy vinné je Slovák. 19. ročník soutěže vyhrál Michal Fraňo

18:00 2. komentované defilé současného i historického vozového parku

20:00 koncert Brněnských swingových legend

Doprava bude vedena odklonem

Kvůli uzavírce ulice nebudou v provozu tramvajové linky 1 a 6. Jednička pojede odklonem z Malinovského náměstí přes Českou po trase linky 12, projede medláneckou vozovnou a na svou trasu se vrátí u zastávky Hudcova. Šestka pojede z České do smyčky Zemědělská. Linka P6 bude mimo provoz. Ve vyloučeném úseku pojedou náhradní autobusy od hlavního nádraží ke královopolskému nádraží, Lidickou objede po Drobného, a od nádraží v Králově Poli do smyčky Řečkovice.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je mapa_23_08b.jpg.

Plánek zvětšíte kliknutím

Autor: red Zdroj: ČTK, DPMB Foto: DPMB

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*