Poutníci vyrazí na Svatý kopeček u Olomouce na 26. Romskou pouť

Foto: Nadiia Kruzman

Letošní rok je podle papeže Františka přípravou směřující k Jubilejnímu roku 2025. Jedná se o čas modliteb za jednotu křesťanů a mír na celém světě. V tomto duchu se proto ponese i další ročník tradiční a v České republice unikátní Romské pouti. Tentokrát na téma „Kana tut manges kijo Del, phuterel pes tiro jilo the o voďi“ neboli „Když se modlíš k Bohu, otvírá se ti srdce a duše.“

Samotnou pouť zahájí 15. června v 10:00 hodin na Svatém Kopečku Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský, mší svatou, kterou bude slavit společně s P. Pavlem Ryšavým, farářem z Kojetína. Dále zazní v prostorách baziliky chvály a svědectví některých poutníků. V ambitu proběhne odpolední program pro děti i dospělé. Jeho součástí bude vystoupení a představení romských komunit na pódiu, občerstvení a stanoviště se zábavou pro děti.

Pouť spojuje města i komunity

Letos očekáváme účast více organizací, které přijedou s dětmi z místních komunit z celé republiky. Jedná se například o organizaci Vzájemné soužití z Ostravy, komunitu Misionářek Lásky Matky Terezy, střediska Dona Bosco z Ostravy nebo Betanie – křesťanská pomoc z Brna, ale i další návštěvníky z Přerova, Olomouce, Kojetína a Měrovic“, prozrazuje Barbora Cigánková, zástupkyně ředitele Charity Olomouc. Zároveň dodává, že pozvání přijalo také slovenské umělecké uskupení z Bardejova, které hudebně a pěvecky doprovodí bohoslužbu.

Kromě rytmických tónů, které budou rezonovat zdmi baziliky se, stejně jako v předchozích letech, dočkají poutníci tanečního a dramatického představení. Ihned po úvodních slovech Mons. Václava Malého a P. Pavla Ryšavého předvedou mladí Romové ze střediska mládeže Dona Bosco tematickou divadelní scénku. Tu nacvičovali speciálně pro letošní ročník  Romské pouti. V rámci dopolední mše také zazní modlitby čtené v romštině, chvály a svědectví poutníků.

Foto: Ondřej Pokorný

Představení komunit a romská literatura

Romská pouť se protáhne až k odpoledni, kdy se účastníci přesunou do ochozů premonstrátského kláštera. Zde začne v 12:30 hodin navazující pásmo, během kterého budou představeny jednotlivé komunity. Jejich vedoucí se následně setkají u kulatého stolu s panem biskupem, kněžími i laiky a prodiskutují téma pastorace Romů v ČR.

Volné chvilky mezi jednotlivými částmi programu nabídnou účastníkům možnost prolistování stránek romské literatury. K dispozici bude například bible, přeložená do romštiny Leonou Staňkovou a Kolomanem Staňkem, nebo komiksová brožurka Zeferin, vytvořená P. Pavlem Ryšavým. Pro nejmenší návštěvníky si sestry premonstrátky připravily aktivitu „Poutníček“, nabízející dětem množství her a soutěží. Ty jim umožní přiučit se novým dovednostem a strávit příjemný čas se svými vrstevníky.

Přečtěte si  OBRAZEM: Dominantou letošních Vánoc v Olomouci je Štědřínek

Účast na Romské pouti rovněž přislíbila PhDr. Renáta Köttnerová, MUDr. Lumír Kantor, Ph,D.; Mgr. Ivo Slavotínek a zakladatelka Romské poutě Květa Princová.

Letošní Romská pouť poskytne bohatý kulturní a duchovní zážitek, jenž spojí účastníky z různých měst a komunit. Po roce se opět stane jedinečnou příležitostí k seznámení se s romskou literaturou a kulturou i k osobnímu setkání s Bohem prostřednictvím modliteb.

Autor: red Zdroj a foto: Charita Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*