Adoptujte si část lesa, nabízí lesníci z Mendelovy univerzity

Péče o les přitahuje stále více dobrovolníků. Sbírají klestí, staví oplocenky nebo sázejí stromy. Podle lesníků z Mendelovy univerzity je to vidět například v okolí Brna. Nabízejí zde dva dlouhodobé programy péče o les i studánky.

Lesy Mendelovy univerzity se rozprostírají na sever od Brna a díky své druhové pestrosti odolávají lépe dopadům klimatické změny. Přesto v nich lesníci musí dělat pěstební zásahy, které řada místních nechápala. Proto se lesníci před lety rozhodli více zapojit i místní.

Zapojte se

Popularitu si získal dlouhodobý program „Náš pestrý les“. Zapojily se už do něho základní školy ve Vranově, Jedovnicích a Ostrova u Machochy, skupina občanů Útěchova nebo místní soukromá firma se svými zaměstnanci.

„Po přidělení kousku lesa o rozloze asi 0,2 hektaru, jej zájemci vyčistí od klestu a postaví si oplocenku kvůli ochraně proti zvěři. Následně proběhne většinou na podzim vlastní výsadba, v létě dalšího roku lidé odstraní buřeň ošlapáváním nebo vystřihováním. Znovu na podzim sadbu vylepšujeme vysazením nových sazenic namísto těch, které se neujaly,“ popsala lesní pedagožka Školního lesního podniku Křtiny Petra Packová.

Celý proces se opakuje po dobu sedmi let až do takzvaného zajištění kultury. Tehdy mladé stromky odrostou vlivu buřeně a zvěře. To vše se děje opakovaně po dobu sedmi let do tzv. zajištění kultury, což je stav, kdy mladé stromky odrostou vlivu buřeně a zvěře.

„Od té chvíle jsou lidé se svým lesem navždy spjati, neboť průměrný věk lesa 100 let přesáhne je i jejich potomky. U toho projektu vnímáme jako klíčový aspekt právě dlouhodobost, kdy každý může vidět, zda to, co vysadil, roste či nikoliv a jak rychle. Zažijí náročnost prací v lesnictví,“ vysvětlila Packová.

Lidé se mohou zapojit i do péče o Lesnický Slavín

Druhý nejčastěji využívaný projekt je patronát rozsáhlé sítě studánek a památníků v rámci Lesnického Slavína. „Hlásí se nám doslova celé firmy, rodiny, přátelé nebo i senioři, kteří si dané místo například pamatují z dob svého dětství,” uvedla Packová.

Jedná se o běžnou údržbu, odklizení spadaného listí, větví či posbírání odpadků. “U firem se setkáme i s náročnějšími požadavky. Sami chtějí dát novou lavičku, upravit celý palouk, který na studánku navazuje, či upravit nádrž pod studánkou. Nebo dokonce spolufinancovat dohledání pramene a uvedení studánky opět do chodu, zvláště tam, kde se voda z důvodu dlouhodobého sucha ztratila,” doplnila lesní pedagožka s tím, že lesníci mají ve správě několik desítek studánek a jejich údržba je velmi náročná.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny je organizační součástí Mendelovy univerzity v Brně. Univerzitní lesní pozemky mají rozlohu přes deset tisíc hektarů. Vytváří souvislý komplex bezprostředně navazující na severní okraj moravské metropole až k Blansku. Lesy se vyznačují velkou pestrostí, převažují listnaté dřeviny.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*