Adoptujte si ukrajinskou rodinu, vyzývá iniciativa z Brna

Pomoc s orientací v novém prostředí, hlídání děti, doprovod na úřad a k lékaři. Rodinám uprchlým z válkou zmítané Ukrajiny se dá poskytnout podpora různým způsobem. Nová brněnská iniciativa nabízí možnost “adoptovat” si ukrajinskou rodinu a pomoct jí s překonáním těžkého období.

Uprchlická vlna z válkou zmítané Ukrajiny vyvolala ve společnosti projevy solidarity. Lidé se podílejí na finančních a materiál sbírkách, nabízejí ubytování u sebe doma. Velkou pomocí přitom mohou být i zdánlivé maličkosti.

Na území České republiky přicestovala celá řada rodin, které přijely do úplně cizího prostředí. Mnohdy neví, kam zajít na úřad či k lékaři, kam vzít děti na procházku, neznají jazyk. Zapojit se mohou celé domácí rodiny, které těm ukrajinským pomohou tím nejpřirozenějším způsobem.

Pohlídat děti, vzít na výlet

Zapojení se do této formy pomoci nabízí například iniciativa Rodiny společně, za kterou stojí brněnský spolek Vesna. “Chcete se spřátelit s ukrajinskou rodinou a vzájemně se obohatit? Pomoct jim zorientovat se v Brně, nabídnout pomoc s hlídáním dětí, doprovodem na úřady nebo k lékaři, učit je jazyku, jezdit společně na výlety?” uvozuje spolek iniciativu na svých stránkách, kde se mohou zájemci registrovat. Dobrovolnice z Vesny je následně propojí s vybranou ukrajinskou rodinou.

Podle vedení spolku se domácí rodiny k ničemu nezavazují a ze spolupráce neplynou žádné povinnosti. Cílem této akce je nicméně pomoc ukrajinským rodinám integrovat se začít nový život poté, co musely opustit svůj domov. “Zvažte proto prosím pečlivě svoje síly a ochotu,” dodává spolek k iniciativě.

Vesna také organizuje pokračující finanční a materiální sbírky. podrobnosti uvádí na svých stránkách.

Plakát iniciativy

Autor: pjk, foto: twenty20.com

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*