Aktuálně: posledního letce RAF Emila Bočka propustí z nemocnice. Zúčastní se předávání státních vyznamenání

Pilot RAF z Moravy, válečný hrdina arm. gen. Emil Boček

Poslední žijící československý stíhací pilot RAF Emil Boček dnes opustí nemocnici. Informaci uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Šestadevadesátiletý válečný veterán, původem z brněnských Tuřan, ležel na interní kardiologické klinice ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice od minulého týdne. Přesune se do domácí péče, kde nabere sil, aby mohl být přítomen na předávání státních vyznamenání 28. října. Prezident republiky avizoval, že mu udělí Řád bílého lva nejvyšší třídy.

Po otevření muzea byl převezen do nemocnice

Informaci potvrdila i brněnská primátorka. Podle ní nemocnice generála propustí v dobré kondici, ale víc o zdravotním stavu informovat nebude na přání rodiny. Propuštění Emila Bočka z nemocnice Vaňková označila za dobrou zprávu.

Veterán druhé světové války se minulý týden ve čtvrtek zúčastnil v Ivančicích na Brněnsku otevření muzea RAF, které nese jeho jméno. Později byl převezen do nemocnice. Podrobnosti o jeho zdravotním stavu na žádost rodiny zveřejněny nebyly.

Arm. gen. Emil Boček je posledním žijícím československým stíhacím pilotem druhé světové války. Sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Na kontě má 26 operačních letů. V roce 2010 mu byl za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost propůjčen Řád bílého lva třetí třídy. Letos v květnu byl povýšen do nejvyšší armádní hodnosti. 28. října má být Emilu Bočkovi udělen Řád bílého lva nejvyšší třídy.

Zdroj: ČTK, foto: Youtube

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*