Armáda ukončila nasazení v oblastech postižených tornádem

V pondělí 23. srpna 2021 v odpoledních hodinách ukončila armáda nasazení v oblasti postižené tornádem. Poslední skupina dvanácti vojáků pracovala ve skladech výdeje humanitární pomoci. Vojáci ze 7. mechanizované brigády a 14. pluku logistické podpory pomáhali s vyčleněnou technikou se skladováním a distribucí humanitární pomoci a stavebního materiálu vlastníkům poškozených domů. Vojáci zabezpečovali logistické úkoly do ukončení prodlouženého stavu nebezpečí, tedy do dnešního dne. O ukončení činnosti armády bylo rozhodnuto na základě jednání hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha a krizového štábu Jihomoravského kraje ve čtvrtek 19. srpna.

Nejdříve se armáda v obcích zasažených tornádem podílela na záchranných a likvidačních pracích, a to pod řízením velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.

Nasazeni byli vojáci ze 153. ženijního praporu Olomouc s těžkou technikou a vojáci ze 74. mechanizovaného praporu. Armáda v místě pomáhala s likvidačními pracemi v domech s demoličním výměrem a s odvozem odpadu na skládky.

Ozbrojené síly zřídily velitelské stanoviště, nasadily Vojenskou policii ke střežení techniky a zabezpečení přesunů, vyslaly příslušníky Psychologické služby k poskytnutí psychologické pomoci, nasadily lékařský tým k zabezpečení nouzového provozu praktického lékaře v Moravské Nové Vsi. 

Armáda ukončila likvidační práce v neděli 8. srpna, charakter pomoci se pak změnil na práce ve skladech.  
V Jihomoravském kraji byla armáda nasazena nepřetržitě od 25. června. Při likvidačních a úklidových pracích se vystřídalo téměř tisíc vojáků a nasazeno bylo přes sto kusů techniky, z toho více než polovina byla těžká ženijní.

Autor: red Zdroj a foto: Ministerstvo obrany ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*