Arnoldova vila v Brně se dočká rekonstrukce. V sousedství vil Tugendhat a Löw-Beer ožije další hodnotná stavba

Arnoldova vila

Rezidenční čtvrť Černá Pole v Brně nejspíš získá další turistické lákadlo v podobě opravené Arnoldovy vily. Stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší, vznikla pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Dlouho chátrala, nyní bude sloužit pro setkávání i výstavy. Vznikne tak propojený komplex tří vzácných vil.

Projekt rekonstrukce získal územní a stavební povolení, oznámil dnes novinářům náměstek primátorky Petr Hladík. Projekt připravovala městská část Brno-sever, nyní v něm bude pokračovat Muzeum města Brna, které vilu převzalo do své správy.

Oprava bude náročná, vila je ve špatném technickém stavu. Celkové náklady město odhaduje na 123 milionů korun. Přibližně o třetinu bude Brno žádat z takzvaných norských fondů.

Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování. Jinak ale vila nese stopy mnoha přestaveb, podle architekta Zdeňka Přibyla připomíná leporelo různých stylů. “Cílem bude zachovat vše hodnotné a přiblížit se stavu kolem roku 1915,” řekl ČTK Přikryl.

V plánu je stálá expozice, výstavní síň či badatelna

Muzeum města Brna připravuje pro vilu mnohostranné využití. V přízemí lze pořádat přednášky či diskuse. Vznikne také Centrum dialogu, jež se zaměří na témata česko-německo-židovských vztahů. V plánu je kavárna, stálá expozice o historii vily, prostory pro krátkodobé výstavy, badatelna či archiv.

Arnoldova vila – vizualizace stavu po rekonstrukci

Dlouhá svažitá zahrada bude přes den přístupná a umožní průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí. Projekt rekonstrukce počítá také s celkovou obnovou zahrady, kde dnes zarůstají pískoviště a rezivějí dětské houpačky.

Muzeum města Brna vilu převzalo v pátek. Stará se také o vilu Tugendhat. Vila Löw-Beer je v péči Muzea Brněnska. V budoucnu by se objekty mohly vzájemně propojit a doplňovat svou návštěvnickou nabídku, turisté tak stráví v Černých Polích více času.

Brno vyniká množstvím architektonicky hodnotných vil z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Kromě trojice staveb v Černých Polích se návštěvníci mohou podívat také do Jurkovičovy vily v Žabovřeskách a vily Stiassni v Pisárkách.

Přečtěte si  Kroměříž si připomene výročí Karla Kryla. Město čeká série výstav, přednášek, filmových projekcí a koncert

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Michaela Budíková, Muzeum města Brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*