Basketbalistky Žabin Brno bez ztráty bodu vyhrály skupinu EWBL

zabiny brno

Žabiny Brno uzavřely základní část Evropské basketbalové ligy EWBL dvěma vítězstvími. Jako jediný tým ve skupině A neprohrály, do play off půjdou z prvního místa proti čtvrtému týmu skupiny B. Na svého soupeře ve vyřazovací části si ale musejí ještě počkat.

Žabiny na třetím turnaji v lotyšské Liepaje nejprve porazily domácí celek vysoko 114:48 a v dalším utkání si poradily s nizozemským výběrem Orange Lions 72:53.

Liepaja/LSSS – Basket Zabiny Brno 48 : 114

Brňanky měly o motivaci postaráno. Věděli, že v případě výhry nad domácím celkem, postoupí z prvního místa. Začali tedy bez ostychu a první přestávku absolvovaly 21 bodů v plusu (15:36).

V podobném duchu se nesla i druhá čtvrtina, ve které dokázaly náskok navýšili až na 40 bodů. Začátek třetí čtvrtiny však přestaly být úspěšné ve střelbě. Zkušený soupeř by toho snad dokázal využít k nějaké výraznější korekci skóre a snaze o návrat do utkání. Ne tak mladý lotyšský tým – ten se střelecky také trápil, a tak přišlo další navýšení skóre, tentokrát až na kulatou padesátku. Celý zápas nakonec skončil 48:114. 

Nejlepší střelkyní utkání byla Justina Matuzonyté, která 16 body a 9 doskoky atakovala double-double a vysloužila si titul hráčky utkání, 14 bodů přidala Petra Záplatová a skvělou formu potvrdila i Kateřina Galíčková, které nastřílela 12 bodů stejně jako dvojice Michaela Vondráčková, Lenka Šoukalová. Poslední jmenovaná navíc zaznamenala skvělých 7 asistencí. 

Zápas rozhodla vlastně už první čtvrtina, kdy jsme velmi intenzivní prací v obraně soupeře přehrávali z rychlých protiútoků. Za první poločas jsme měli 22 asistencí a 30 bodů z rychlých protiútoků, což spolu s naší agresivní obranou vytvořilo ten bodový polštář, který jsme do konce zápasu ještě navyšovali,“ uvedl asistent trenéra Jakub Gazda klíčové faktory, které vedly k úspěchu.

Basket Zabiny Brno – Orange Lions 72 : 53

O poznání náročnějším a možná i nervoznějším bylo utkání proti nizozemskému výběru Orange Lions. Utkání, ve kterém už šlo jen o udržení čistého štítu bez porážky.

Do utkání Žabiny vstoupily šňůrou 8:0 a vypadalo to na sebejistý výkon. Zaskočené Nizozemky se však do utkání záhy vrátily, a i když se ani jednou v utkání nedostaly do vedení, několikrát se přiblížily na dostřel několika málo bodů. Závěrečný výsledek 72:53 sice vypadá jednoznačně, ale o průběhu utkání příliš nevypovídá.

Střelecky Brňanky táhlo reprezentační duo Petra Záplatová (16 b.) a Beáta Adamcová (11 b.), soupeřky opřely svůj výkon o 16bodovou Karin Kuijt.

Tohoto vítězství si obzvláště ceníme, neboť tým Lions tvoří základ nizozemské reprezentace,” uvedl trenér Viktor Pruša v tiskové zprávě.

O soupeři Žabin se rozhodne příští víkend, kdy skončí skupina B, v níž hraje i druhý český zástupce v EWBL SBŠ Ostrava. “Necháme se překvapit, s kým budeme hrát. Z ekonomického hlediska by byly nejlepší buď Ostrava, nebo Košice, ze sportovního zase Vilnius,” řekl generální manažer klubu Radek Šír.

EWBL skupina A

  Tým V/P Body
1. Basket Žabiny Brno 7/0 14
2. Piestanske Cajky 6/1 13
3. BC Nika 5/2 12
4. Orange Lions 4/3 11
5. Dynamo Moscow 2/5 9
6. Horizont 2/5 9
7. Liepaja/LSSS 1/6 8
8. PINKK Pecsi 424 1/6 8

Autor: resp Zdroj: ČTK, BK Žabiny Brno, Foto: BK Žabiny Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*