Betonová nestvůra uprostřed Frýdku-Místku projde zkrášlením, plánuje vedení města

Obchodní dům Růžový pahorek ve Frýdku. "Relikt" z dob socialismu.

Frýdek-Místek chce pokračovat v záměru zkrášlit veřejná místa z dob socialismu, kdy se betonem a betonovými dlaždicemi nešetřilo a bylo jich všude dost. Podle vedení města je trendem takové plochy minimalizovat, jak to jen jde, a nahrazovat je zelení. Aktuálně se chce zaměřit na obchodní dům Růžový pahorek.

V loňském roce město změnilo prostor před prodejnou potravin a zdravotního střediska na ulici Třanovského ve Frýdku. Dlážděná část byla redukována a nahrazena zeleníNyní město přichází s návrhem na změnu veřejného prostoru u obchodního centra Růžový pahorek.

V jeho nadzemní části by měl být v budoucnu odstraněn téměř celý asfalto-betonový střed, takže by se celý prostor otevřel, provzdušnil a odlehčil. Upraven by měl být i prostor ve spodní části, kde se nacházejí zbytečné zídky, které jsou ve špatném technickém stavu a již v příštím roce budou odstraněny.

„Záměr estetizace a přestavby prostoru u bývalého obchodního centra na Růžovém pahorku jsme projednávali s majiteli okolních nemovitostí, kteří s ním souhlasí. Konzultovat s nimi budeme i zpracování projektové dokumentace, včetně harmonogramu realizace prací. Ten v současné době není přesně stanoven,” uvedl náměstek primátora Karel Deutscher.

Celková přeměna je totiž ve fázi záměru, zatím nebyla zpracována projektová dokumentace ani vybrán zhotovitel prací. To, kdy a v jaké míře bude kultivace prostoru probíhat, se odvíjí od dostatku financí. Nicméně dobrou zprávou je, že již nyní je zahrnuta do zásobníku investic, i když se nejedná o prioritu. Kultivace prostor bude nejspíš realizována postupně po etapách a bude rozložena do několika let,“ doplnil Deutscher.

Již nyní je ale jisté, že v příštím roce budou zbourány zídky ve spodní části, pod asfalto-betonovými plochami, které jsou v havarijním stavu a hrozí jejich zřícení. „Nahrazeny budou jednoduchým zábradlím. Nejen, že tím celý prostor opět otevřeme, ale také eliminujeme temné rohy a zákoutí, což povede ke zvýšenému pocitu bezpečí,“ dodal hlavní architekt města Ondřej Zdvomka.

Fotogalerie: Plánované úpravy (křížkem jsou označena místa, která mají projít proměnou)

Proměna na čtyři etapy

Kultivace prostoru u bývalého obchodního centra Růžový pahorek by mohla být realizována ve čtyřech etapách. Návrh zahrnuje mimo jiné razantní zúžení dnes zbytečně širokého schodiště v horní i střední části, které by mělo být z velké části nahrazeno zelení. Velkou proměnu by mohla projít plocha od obchodu s potravinami k červené lávce přes cestu ke Kauflandu. Téměř celá střední část této nadzemní asfalto-betonové plochy by mohla být vybourána a propojena jednoduchou lávkou. Ve výsledné podobě by se jednalo o dva blízko sebe stojící objekty spojené lávkou a zároveň napojené na další lávku přes čtyřproudovou silnici Revoluční, která odděluje sídliště od frýdeckého náměstí.

Přečtěte si  Jihlava se dočká moderního dopravního terminálu. Správa železnic připravuje velkou rekonstrukci nádraží

Nemalé změny by se dotkly i prostor pod zmíněnými asfalto-betonovými plochami v úrovni komunikace, kde bude řešeno i parkování. Přeměna daného prostoru počítá také s  výsadbu zeleně, včetně realizace vodopropustných mlatových ploch, doplněním městského mobiliáře i herních prvků, což dá podle vedení města tomuto prostoru zcela nový rozměr a využitelnost.

Zdroj a foto: Frýdek-Místek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*