Brněnská firma Respilon začne koncem března nabízet masky proti koronaviru

respilon

Společnost Respilon z Brna by měla mít do konce března k dispozici masky s nanovláknem a oxidem mědi schopné zachytit koronavirus a zahubit ho. Nechá je vyrábět v Izraeli ve spolupráci s izraelskými partnery, pak je začne nabízet na domácím trhu. Dnes to řekla spolumajitelka firmy Jana Zimová. Firma chce začít vyrábět masky v první půli roku i v Brně.

Ministerstvo ode dneška zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo Česko a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. “O kroku ministerstva víme, v úterý jsme s ministerstvem jednali a domlouváme se na určitém počtu zboží pro Českou republiku,” uvedla Zimová.

Nedostupnou výrobu v Číně nahradí závod v Izraeli

Podle ní by měly být nově vyrobené masky na trhu do konce března. “Budeme jich mít v řádu statisíců kusů. Jsme připravení zásobit jak partnery, tak klienty v České republice. O žádné výjimce pro zahraničí nejednáme,” uvedla Zimová.

Respilon vyvíjí nanotechnologie, jež dřív dodávala do čínských firem na výrobu ústenek a respirátorů. Poté, co se v Číně objevil koronavirus, se ale nemohla dostat ke svým zásobám v Číně, a proto se rozhodla vyrábět masky ve spolupráci s izraelskými partnery a také hodlá otevřít výrobu v Brně.

S Respilonem spolupracuje i přerovská Ardon Safety, jeden z předních tuzemských dodavatelů ochranných pomůcek. Ardon Safety kvůli enormní poptávce už vyprodala veškeré své zásoby respirátorů třídy FFP3. “Už je nemáme,” řekl dnes ČTK Martin Netopil z firmy. Společnost respirátory dovážela hlavně z Číny, která kvůli epidemii koronaviru zakázala jich vývoz. Vedení Ardon Safety se proto kromě spolupráce s Respilonem snaží domluvit výrobu těchto ochranných pomůcek v Indii.

Roušky z nanovláken s mědí jsou údajně účinné

Zástupci firmy Respilon už v minulosti uváděli, že zatímco obyčejné roušky chrání okolí před tím, kdo je nosí, ústenky s nanovlákny jsou naopak schopné zachytit škodlivé látky a měď virus zabíjí, čímž ochrání i nositele roušky.

Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je skoro 90.000 nakažených, asi 3000 lidí zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je nejvíce zasažená Itálie se stovkami nakažených a desítkami obětí. V České republice je zatím pět potvrzených případů, testováno bylo přes 300 lidí.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Respilon

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*