Brněnská MHD přešla na prázdninový provoz, kvůli Covidu chybí řidiči

Brněnský dopravní podnik přistoupil od pondělí 31. ledna k omezení provozu MHD. Zejména kvůli nákaze koronavirem chybějí řidiči ve službě. Aktuálně zůstává doma kolem patnácti procent zaměstnanců.

Všechny linky MHD v Brně přešly až do odvolání na prázdninové jízdní řády se zařazením posilových spojů ve špičkách. Nedostatek řidičů podle Dopravního podniku města Brna (DPMB) způsobuje rychle se šířící varianta Covidu omikron. Podle mluvčí podniku Hany Tomaštíkové je situace kritická.

„S vysokou nemocností se u zaměstnanců potýkáme od listopadu. V minulých letech se v zimním období pohybovala okolo desíti procent, nyní jsme dlouhodobě na patnácti procentech,“ porovnala Tomaštíková. Podnik zvládá zajišťovat spoje jen díky brigádníkům a zaměstnancům ochotným brát si přesčasy.

Nejvíce chybí řidičů tramvají. Provizorním řešením je nasazení autobusů na tramvajové linky. Nejvíce jezdí na spojích linky 4, protože mohou obsloužit všechny běžné zastávky tramvaje.

Intervaly se prodloužily

Podle vedení podniku je jediným schůdným řešením přechod na prázdninové jízdní řády. Intervaly mezi spoji jsou v prázdninovém režimu delší než u normálních pracovních dnů, ale zároveň kratší než o víkendech.

U tramvajových linek došlo k prodloužení intervalu o jednu až dvě minuty. U ostatních linech se odvíjí od jejich charakteru. U některých se běžných jízdní řád od prázdninového neliší, u jiných došlo k prodloužení z desíti na patnáct minut. Provoz vybraných školních spojů bude zachován s výjimkou pátku 4. února, kdy nastanou pololetní prázdniny na základních a středních školách.

Zdroj a foto: DPMB

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*