Brněnská strojárna zahájila rekonstrukce za půl miliardy

Vizualizace nových prostor knihovny

Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně odstartovala rozsáhlou rekonstrukci dosahující 500 milionů korun. Moravská technika v následujících třech letech postupně zmodernizuje interiéry většiny budov v areálu fakulty. První zrekonstruované prostory by měly studentům a pedagogům sloužit už příští rok na podzim.

Budovy brněnské strojní fakulty jsou sice zvenčí opravené, řada vnitřních prostor však jakoby zamrzla v 80. letech, kdy byl areál postaven. Změnit to má rozsáhlá rekonstrukce, která začala právě dnes.

„Konečně dostaneme prostory do standardu aktuálního tisíciletí. Dojde na výměny rozvodů, opravy učeben, kanceláří, výukových laboratoří i chodeb. A především vznikne důstojné zázemí pro studenty, které na fakultě dosud chybělo. V prostorách u dvou hlavních schodišť budou na každém patře kuchyňky, prostor pro samostudium i odpočinek mezi přednáškami,“ popisuje tajemník strojní fakulty Petr Tesař.

Úpravy navrhli samotní studenti

Do přípravy projektu se zapojili i sami studenti, aby výsledný projekt vyhovoval jejich potřebám. “Jsem vděčná, že jsme byli jako zástupci studentů přizváni na schůzky s architekty. Mohli jsme přednést, co nám na fakultě ze studentského zázemí chybí a vždy jsme našli řešení, jak danou věc zakomponovat do rekonstruovaných prostor fakulty,” uvedla předsedkyně Studentské komory fakultního Akademického senátu Petra Kosová.

Podle ní chybí na fakultě hlavně větší množství studoven, místa na týmové projekty a zázemí pro čas mezi přednáškami. “To vše nám nyní rekonstrukce přinese, už se nemůžu dočkat, až budou studenti moci nové zázemí začít využívat,” dodala Kosová.

Jako první se stavbaři pustí do oprav budov A3 a KH3, kde bude sídlit Ústav materiálových věd a inženýrství a Ústav konstruování. V rámci rekonstrukce plánuje fakulta sestěhovat ty z ústavů, které se za třicet let dostaly do situace, kdy mají prostory na několika místech areálu. Týká se to třeba průmyslových designérů, kteří se po letech přestěhují ke svému domovskému Ústavu konstruování a nadto získají nové prosvětlené ateliéry v nejvyšším patře rekonstruované budovy. V prvním patře má také vzniknout dílna pro studenty, kde budou mít zázemí a techniku pro vytváření modelů a prototypů.

Vizualizace nových prostor knihovny

Opravou projde i aula a knihovna

V první etapě projde rekonstrukcí celkem 7 500 metrů čtverečních interiérů. Modernizované prostory by měly zaměstnancům a studentům sloužit už příští rok na podzim, kdy se rekonstrukční práce přesunou do další dvojice budov. Během tří let by tak měly projít opravou bloky A2, A3, A4, B1, B2, B3, KH2 a KH3. Nové podoby se dočká i fakultní knihovna, která se rozšíří na celé patro a v suterénu získá depozitář.

Přečtěte si  Želvuška i další hrdinové mikrosvěta zvou na dny elektronové mikroskopie

Opravy se dotknou i dalších částí fakultního areálu. „Začínáme i s opravou auly, která projde jednak opravou interiéru, zároveň ale plánujeme masivně investovat do audiovizuální techniky. Oprava těchto prostor by měla být hotová zhruba do půl roku,“ dodává Tesař.

Peníze na práce za 500 milionů korun z velké části poputují ze státního rozpočtu, minimální povinné spolufinancování z vlastních zdrojů univerzity je stanoveno na patnáct procent.

Zdroj a vizualizace: Ateliér Velehradský

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*