Brněnské strojírně Šmeral klesly tržby, za loňský rok vykázala ztrátu

Šmeral Brno

Brněnské strojírně Šmeral v loňském roce klesly tržby o 23 procent a po zisku v roce 2017 vykázala ztrátu 30 milionů korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy umístěné na internetových stránkách společnosti.

V roce 2018 dosáhly tržby za dodávku výrobků, zboží a služeb 415 milionů korun, což je po 504 milionech, které firma utržila v roce 2017, pokles o 23,2 procenta.

Objem tržeb negativně ovlivnil nedostatek kvalifikovaných pracovníků a s tím související únik kapacit, dále pak také přesun dokončení některých zakázek do roku 2019,” uvedl ve výroční zprávě generální ředitel strojírny Jiří Zoufalý.

Cílem je udržet zaměstnance a modernizovat výrobu

Strojírně ubylo zaměstnanců. Zatímco v roce 2017 v ní pracovalo 374 lidí, loni to bylo 326 zaměstnanců, tedy o 13 procent méně. “Společnost vzhledem k nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců na trhu, tlaku na zvyšování mezd a vytvořeným rezervám na náklady, souvisejícím s vývojem a ověřením funkčnosti nové řady nejmodernějších evropských lisů ukončila rok 2018 se ztrátou 30,3 milionu korun,” dodal Zoufalý.

Jedním z cílů společnosti pro letošní rok je zvýšení spokojenosti zaměstnanců a získání a motivace zaměstnanců nových. Zároveň chtějí ve Šmeralu modernizovat kovací lisy a vyvinout další prototypy.

Šmeral Brno navazuje v Brně na slavnou firmu Storek, která měla poblíž dnešní Křenové ulice také slévárnu a ocelárnu. Jde o jeden z posledních funkčních průmyslových areálů v historickém centru města. Zastaralý provoz slévárny skončil před třemi lety. Vzhledem k tomu, že je areál v blízkosti centra Brna, nemělo smysl do něj investovat a prakticky pouze dožil. Strojírnu ovládá prostřednictvím svých firem podnikatel Ladislav Adamec.

Autor: red, ČTK Zdroj: Šmeral Brno a.s.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*