Brněnské tramvajové mosty zdobí graffiti, mají odlákat vandaly

Graffiti na zastávce Čertova rokle na Lesné ztvárňuje přísloví spjatá s čerty.

Jedenáct tramvajových mostů v Brně získalo od začátku roku profesionální graffiti. Podle dopravního podniku zatraktivní šedé plochy a pomůžou proti vandalům.

Dopravní podnik města Brna dokončil opravy mostů, po kterých je vedena tramvajová doprava. Třináct mostních objektů od začátku roku získalo novou omítku, jedenáct z nich i výzdobu v podobě profesionálního graffiti. Dopravní podnik tak navázal na dobré zkušenosti z předchozích projektů, kdy se z šedých ploch u zastávek stala atraktivní místa.

Dopravní podnik má ve správě celkem dvacet tramvajových mostů. Plášť třinácti z nich byl ve špatném stavu a byly také posprejovány nevzhlednými graffiti. “Po opravě a vyčištění jsme plochy přenechali umělcům, kteří je ozdobili profesionálním graffiti. Z naší zkušenosti pak tato místa zůstávají dlouhodobě v lepším stavu. Ostatní kreativci tyto malby respektují a neničí je,“ vysvětlil generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Graffiti ve znamení pestrosti

Během letošního roku opravou prošly například mosty Rakovecká, Fügnerova, Švermova nebo Dunajská. Celkové náklady na opravy činí přes dva miliony korun. Umělci z projektu Malujeme jinak oslovili ke spolupráci i další výtvarníky a mosty jsou tak koláží různých tvůrců. “Náměty jednotlivých ploch jsou zpracovány realisticky, komiksově, abstraktně i geometricky. Cílem umělců je, aby malby doplnily veřejný prostor a dokázaly v kolemjdoucích vyvolat reakci nebo pozitivní emoci,” uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

V předchozích letech nechal Dopravní podnik města Brna stejným způsobem ozdobit opěrné zdi například u zastávek Ondrouškova nebo Ečerova. “Malba plejtváka obrovského v životní velikosti vzbudila na sociálních sítích velký ohlas, jen na Facebooku DPMB ji vidělo téměř 70 tisíc lidí. Čekání na tramvaj je nyní pro cestující příjemnější i na zastávce Čertova rokle. Čmárance na zdi nahradila grafika, ve které jsou ukryta lidová přísloví týkající se právě čertů,” doplnila Tomaštíková.

Zdroj a foto: DPMB

Související články

Přečtěte si  Díky podpoře z EU pořídí v Brně dalších 15 moderních obousměrných tramvají

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*