Brněnský stadion za Lužánkami opět zaplnili sportovci. Zbrojovka si na něm však nezahraje

Po dlouhých 18 letech vyběhli na prostranství brněnského stadionu za Lužánkami sportovci. Není to však kvůli zápasu nebo atletickému mistrovství. Na kdysi největším atletickém a fotbalovém stadionu v Československu se v těchto dnech natáčí film o legendárním Emilu Zátopkovi.

Legendární sportovní svatostánek se i za podpory filmových triků promění rovnou na dva olympijské stadiony. Bude totiž představovat Londýn a Helsinky. Běžec se stal legendou právě na olympiádě v roce 1952 v Helsinkách, kde získal tři zlaté medaile za běh na pět a deset kilometrů a také vyhrál maraton. Natáčení filmu začalo už dřív v Praze a postupně se přesouvá na několik míst v celé republice včetně stadionu v Brně, kde se začíná točit dnes.

Režisér David Ondříček chce film dotočit letos a ukázat ho před olympiádou v Tokiu příští rok. Hlavní roli hraje Václav Neužil a Zátopkovu manželku Ondříčkova partnerka Martha Issová. Podle brněnského radního pro kulturu Marka Fišera filmaři městu za použití stadionu nic nehradí. “Byli jsme rádi, že se nám je podařilo dostat do Brna a film o Zátopkovi bude na stadionu v Brně. Naopak je filmový fond města a kraje podpořil natáčení milionem korun,” uvedl.

Stadion bude sportu sloužit dál

Během natáčení je na stadionu škvára a poté tam bude antuka. “Natáčení se musí stihnout do 15. září, kdy by filmaři měli stadion předat zpět,” řekl Fišer. Poté se tam koncem září uskuteční akce se psími útulky. “Filmaři tam vybudovali hřiště a trávník a je to v lepším stavu, než to bylo. Nabízí se to k pořádání sportovních akcí. Rádi bychom na podzim něco uspořádali,” uvedl Fišer, který stál za brigádami spolku Věříme Zbrojovce.

Chátrající stadion za Lužánkami v Brně, kam se od čtvrtka přesune natáčení, slouží občasným sportovním a kulturním akcím. Stadion patří městu a za symbolickou cenu si ho pronajímá spolek Věříme Zbrojovce. Letos se tam uskutečnily například festivaly Extrem food festival, Československý Rockfest Brno nebo 90’s Explosion Brno Open Air. Zájemci prostor využívají také třeba pro tréninky házení frisbee nebo občasný fotbal.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Zbrojovka na stadionu za Lužánkami vyhrála v minulosti titul, od počátku tisíciletí ale stavba chátrá. Před čtyřmi lety ho ale spolek Věříme Zbrojovce díky brigádám zvelebil, aby se tam mohla uskutečnit rozlučka s fotbalistou Petrem Švancarou. Tehdy na ni přišlo přes 30.000 diváků. Od té doby stadion slouží k občasným akcím.

Výstavba nového stadionu v nedohlednu

Město tam chce za dvě miliardy postavit nový stadion s 30.000 místy. Stavbě ale brání nemovitosti podnikatele Libora Procházky, který má na pozemcích města podzemní garáže, tenisové kurty a s městem se také pře o komunikace. Město chtělo nemovitosti odkoupit, ale Procházka za ně chce jiné nemovitosti. Spory řeší i soudy a do vyřešení situace stadion nelze stavět. V posledních letech navíc město vyřadilo stavbu stadionu ze seznamu priorit v oblasti sportovní infrastruktury.

Zájemci si mohou stadion pronajmout, žádost o konkrétní datum mohou zaslat pomocí webu.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: brno.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*