Brněnští Foglarovci vydali Rychlé šípy v ukrajinštině, přiblíží dětem legendární komiks i vzor ušlechtilosti

Rychlé šípy, vzor ušlechtilosti, odvahy a kamarádství. Takto vnímají slavný dětský klub Jaroslava Foglara naši dětští čtenáři už po generace. Nyní si jejich komiksová dobrodružství mohou přečíst i děti z Ukrajiny, které u nás pobývají kvůli válce ve své domovině. Sešit kreslených příběhů v ukrajinštině totiž právě vydalo Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) sídlící v Brně. 

Komixové příběhy Rychlých šípů v ukrajinštině vydalo SPJF v půlce června v nákladu dvou tisíc kusů. Sešity nyní putují do uprchlických center i na další místa, kde se dostanou do rukou ukrajinským dětem. Těm nejen ukrátí volný čas, ale hlavně přiblíží klenot naší dětské literatury.

Sešit obsahuje 17 komiksových příběhů Rychlých šípů od dvojice Foglar-Fischer, 12 stran příběhů Rychlé Veverky od brněnského malíře Pavla Čecha a další drobnosti, jako je třeba návod, jak lovit 13 bobříků,“ přibližuje předseda SPJF Vojtěch Hanuš. 

Nechybí připomínka tábora Foglarova oddílu na Ukrajině

Příběhy z originálů přeložila do ukrajinštiny zkušená překladatelka Iryna Zabiiaka. Doprovodné materiály pak zpracovali samotní členové foglarovského sdružení. Kromě přehledu bobříků tak sešit obsahuje třeba krátké povídání o Jaroslavu Foglarovi nebo zmínku o totemu, který členové spolku vztyčili v roce 2007 na místě Foglarova tábořiště u Siněvíru na Ukrajině. 

Sešit vyšel v nákladu dvou tisíc kusů a na jeho výrobu přispělo i město Brno. Má dětem ukrátit volný čas, ale také je seznámit s důležitou částí našeho kulturního dědictví. „Přišlo nám, že tímto způsobem jsme zrovna my schopni nejefektivněji pomoct v této válečné situaci. Oslovili jsme autory, majitele práv a překladatele a po několika týdnech byl sešit na světě,“ doplňuje Hanuš.

Sešity jsou nyní na cestě do ukrajinských center především ve velkých městech, k dětem se ale dostanou i přes neziskové organizace, školy a další styčná místa. Je rozdávám zdarma, foglarovci ale doufají, že se nestane materiálem na jedno použití. 

Autor: red Zdroj a foto: SPJF.cz

Související články

Přečtěte si  Desítky obcí na jižní Moravě musí šetřit vodou, kvůli problémům se zdrojem

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*