Brno chce být jediným vlastníkem Technologického parku. Druhou polovinu koupí za 559 mil.

Technologický park v Brně

Město Brno se rozhodlo koupit za 559 milionů korun od firmy P&O polovinu Technologického parku. Usnesení dnes dnes přijali zastupitelé. Město se tak bude téměř jediným vlastníkem Technologického parku, protože už teď polovinu vlastní. Jednou akcií disponuje Vysoké učení technické v Brně, se kterým magistrát zahájí jednání. Technologický park nabízí kancelářské prostory inovativním společnostem a výzkumným institucím v areálu na severu Brna.

Brno chce být jediným vlastníkem

Podle primátorky Markéty Vaňkové je výhodné, aby město bylo téměř stoprocentním vlastníkem. “Je to pro rozhodování výhodnější, než když je vlastníků více,” poznamenala Vaňková. Podle ní bude město jednat s Vysokým učením technickým, které vlastní jednu akcii, aby se město mohlo stát jediným vlastníkem. Brno chce v území zachovat původní funkci a rozvíjet ho jako start-upové, ve kterém se shromažďují firmy s vědeckým potenciálem, uvedla už dříve Vaňková.

Zájem měl i kraj, zastupitelé ale nákup neschválili

Původně jednal o nabytí poloviny akcií kraj, jeho zastupitelstvo ale nákup neschválilo. Firma proto potom oslovila Brno. O podíl dlouhodobě projevoval zájem i soukromý developer Trikaya. V areálu Technologického parku sídlí krajské inovační centrum, ze kterého vycházejí úspěšné začínající firmy. Nemají si ale kde pronajmout kanceláře v blízkosti místa, z něhož vzešly.

Město využilo zaváhání kraje, peníze na to má

“Rozhodování nebylo jednoduché, protože je to velká investice a s ní jsme nepočítali. Ale dostali jsme se do situace, kdy kraj akcie nenabyl, a proto je nejlepším krokem, aby město sdružilo ve svých rukou téměř 100 procent akcií,” řekla Vaňková. Podle ní má město na úhradu kupní ceny dost peněz ve fondu rozvoje a rezerv. “V tuto chvíli si nemusíme půjčovat. Celá částka, jak byla sjednaná, bude zaplacena z fondu,” dodala Vaňková. Ve fondu rezerv tak zůstane přes 100 milionů korun.

Technologický park na severu Brna existuje přes 20 let a pronajímá 60.000 metrů čtverečních kanceláří. K dispozici má ještě 60.000 metrů čtverečních pro stavbu kanceláří a dalších 60.000 metrů má sloužit podle územního plánu pro bydlení. Město Brno se nejspíš stane jeho výhradním vlastníkem.

Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Zdroj: ČTK, foto: Technologický park

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*