Brno chce dát najevo, že stojí o pokračování kultury v centru. Nabídlo odkup Scaly univerzitě za jednu korunu

Kino Scala, foto: J. Prokopius

Pochybnosti ohledně nejasných plánů města s objekty kina Scala a Divadla Bolka Polívky se vedení Brna snaží rozptýlit tím, že nabízí objekty Masarykově univerzitě. Uvedla to primátorka Markéta Vaňkové, která ve středu osobně jednala s rektorem Martinem Barešem. Při jednání navrhla, aby objekt ve vlastnictví města Brna, odkoupila za jednu korunu Masarykova univerzita. Ta by však následně musela zajistit nákladnou rekonstrukci.

„Masarykova univerzita spolu se svými partnery budovu, v níž sídlí kino Scala a Divadlo Bolka Polívky, kvalitně a smysluplně celoročně využívá a chce v tom v budoucnu pokračovat. Logicky tak navrhujeme přeformátování spolupráce, jejíž počátky sahají do konce roku 2011 a která o dva roky později vedla k první projekci v univerzitním kině. Ze strany města jde zároveň o jasnou deklaraci, že neuvažuje o prodeji nemovitého majetku na Jakubském a Moravském náměstí developerům a že má zájem na tom, aby v centru Brna i nadále působila silná kulturní a akademická komunita,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Stále platí, že společně s Masarykovou univerzitou hledáme v nastalé situaci náhradní prostory pro kino Scala a že připravujeme úpravy Sálu Břetislava Bakaly pro Divadlo Bolka Polívky.“

Město plánovalo rekonstrukci, ale nepočítalo s tak špatným stavem objektu

Stavebně-technické úpravy v kině Scala a především v Divadle Bolka Polívky plánovalo město Brno od roku 2021. „Aby bylo možné stanovit přesný rozsah prací, vypracovat projektovou dokumentaci a vypsat veřejnou zakázku na zhotovitele, byla zadána nejdříve studie rekonstrukce a poté stavebně-technický průzkum budovy. Výsledkem bylo zjištění, že konstrukční systém objektu je ve výrazně horším stavu, než se původně předpokládalo. Statik ho označil za havarijní a jednoznačně rozhodl, že jakékoliv provozování divadelních a filmových produkcí je z bezpečnostního hlediska naprosto nepřípustné,“ připomněla náměstkyně primátorky Karin Podivinská, která má v gesci správu majetku.

To zda Masarykova univerzita na nabídku města kývne a pustí se do extrémně nákladné rekonstrukce objektů stále není jisté. Pokud by univerita náročnou výzvu odmítla, bude aktuální krok ze strany města dostatečně silným gestem, které přesvědčí kritiky, kteří za aktuální situací vidí spíše vedlejší zájmy vlivných zákulistních hráčů brněnské politické scény?

Přečtěte si  Dopravní podnik města Brna láká nové řidiče. Do tvorby kampaně zapojil i ty stávající

Autor: red Zdroj: Magistrát města Brna Foto: Dejme Scale šanci 2023

Doporučujeme


1 Comment

  1. A na kolik penízků tu záchranu objektu experti odhadují paní primátorka neprozradila. Škoda…, pokud nebude mít zájem univerzita, možná by to vzal ten pan Berousek, co už zachránil rozpadající se hotel Avion.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*