Brno chystá koncert v krematoriu, uctí památku autora stavby

Brno krematorium Ernst Wiesner
Krematorium v Brně, jedno z nejznámějších děl Ernsta Wiesnera

Síň brněnského krematoria se pro jeden únorový večer promění v koncertní sál. Funkcionalistický prostor si vybral komorní soubor Brno Contemporary Orchestra, který se věnuje soudobé vážné hudbě. Koncertem plánovaným na 9. února připomene autora stavby Ernsta Wiesnera. Informaci za orchestr uvedla Lucie Šnajdrová.

Nevšední koncert oslaví 130 let od architektova narození

Od Wiesnerova narození uplynulo 21. ledna 130 let. K jeho nejslavnějším stavbám patří právě budova krematoria. Wiesner byl přesvědčen, že modernistická forma nemá být samoúčelná a že musí sloužit k umocnění vnitřního prožitku, má nabízet duchovní rozměr pro pietní rozloučení s tělem i duší zesnulého.

“Koncertem, který není liturgický, ale duchovní, který nezazní v sakrálním, ale pietním prostoru, bychom rádi navázali na představu Ernsta Wiesnera a alespoň symbolicky vztyčili ‘komín’ propojující tento svět se světem, který nás přežívá a dalece přesahuje,” uvedl dramaturg Viktor Pantůček.

“Krematorium nemusí být považováno jen za místo posledního rozloučení, ale za bránu do světla, do věčnosti. Navíc, kdo byl v krematoriu večer? Já tedy ne a sám jsem zvědav, jaké to bude,” doplnil Pavel Šnajdr, umělecký vedoucí a dirigent orchestru.

Zazní hudba klasiků soudobé hudby

Autory vybraných skladeb jsou Salvatore Sciarrino, Pavel Zemek Novák, Witold Lutoslawski a Krzysztof Penderecki. Podle Šnajdra jde o “klasiky soudobé hudby”. Spolu s Brno Contemporary Orchestra vystoupí ještě vokální soubor Ensemble Frizzante a klavíristka Nikol Bóková.

Zdroj: ČTK, foto: zemefilmu.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*