Brno má první polopodzemní kontejnery, výhodou je větší otvor

Polopodzemní kontejnery v Maloměřicích

Třicet brněnských podzemních kontejnerů doplnily první polopodzemní. Objevily se v Maloměřicích na ulici Vrbí. Výhodou oproti předchozímu typu je velký otvor pro vhoz odpadu.

Polopodzemní kontejnery v sobě spojují plusy klasických kontejnerů i podzemních nádob. Mají stejně velkou kapacitu jako podzemní varianty, a přitom velký vhozový otvor, podobně jako tomu je u klasických nádob na tříděný odpad.“ uvedl Filip Leder, předseda představenstva městské odpadové společnosti SAKO Brno.

Právě dostatečně rozměrný vhozový otvor je podle Filipa Ledera jejich obrovskou výhodou. „Nedochází k ucpávání vhozových šachet, pokud je do nich vkládán nedostatečně zmáčknutý odpad. Z důvodu ucpaného vhozu jsme občas vozili zbytečně prázdné kontejnery s jinak velkou kapacitou. Jsem rád, že městská část Maloměřice a Obřany se nebála jako první zvolit pilotní program polopodzemní varianty kontejnerů a věřím, že v příštím roce ji budou následovat také další městské části,“ doplnil Leder.

V Brně přibývají zapuštěné kontejnery

Polopodzemní typ sběrných nádob je do země zapuštěn jen z poloviny. Právě díky tomu může mít vhoz širší a pro uživatele komfortnější. Odpad padá z výšky dvou a půl metrů a v nádobě je hutněn vlastní vahou. V podzemních i polopodzemních kontejnerech je stálejší teplota a díky tomu dochází ke k omezení zápachu. Další výhodou je posílení požární bezpečnosti a ztížení nežádoucích návštěv hlodavců či domácích zvířat.

Polopodzemní zásobníky jsou určeny pro sběr skla, papíru a plastu. SAKO Brno je bude kontrolovat prakticky denně. „Papírový odpad se bude vyvážet v pondělí, ve středu a v pátek, sklo ve středu a plast v úterý, ve čtvrtek a v sobotu,“ upřesnil Leder. 

Parčík mezi ulicemi Vrbí a Karlova jsme vybrali právě pro vytíženost stávajícího sběrného místa. Nové polopodzemní kontejnery téměř zpětinásobí jeho dosavadní kapacitu,“ doplnil Stanislav Dvořák, místostarosta městské části Brno Maloměřice a Obřany. Kapacita kontejneru na sklo je tři metry krychlové, zásobníky na plast a papír mají shodný objem pět metrů krychlových. Maloměřické polopodzemní kontejnery jsou první v širokém okolí. Další nejbližší se nacházejí v Prostějově, Olomouci a Valašském Meziříčí.

Zdroj a foto: SAKO Brno

Související články

Přečtěte si  Zrekonstruovaná zahrada u Arnoldovy vily byla otevřena veřejnosti. Nově nese název po Cecilii a Cornelovi Hože

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*