Brno navázalo partnerství s Lvovem, pošle humanitární pomoc ze sbírky

Vedení Brna rozhodlo o navázání užší spolupráce s městem Lvov na západě Ukrajiny. Vyčlenilo celkově dvacet milionů korun na pomoc v souvislosti s válkou na Ukrajině, kam také pošle materiální pomoc.

Už minulý týden schválili brněnští radní finanční pomoc ve výši desíti milionů korun. Pomoc nejprve zamířila do Charkova, vedení Brna se také úžeji spojilo s Lvovem, se kterým už dříve spolupracovalo v oblasti kultury.

„Peníze chceme využít na konkrétní materiální pomoc. Podařilo se nám spojit s naším partnerským městem Charkovem, které nás požádalo o dodávky léků a zdravotnického materiálu. Ve spolupráci s městskou Úrazovou nemocnicí jsme přichystali první dodávku této materiální pomoci za přibližně tři miliony korun, kterou odešleme na Ukrajinu do bezpečnějších oblastí, pravděpodobně do lvovské nemocnice,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Na základě požadavku od vedení Lvova nyní brněnský magistrát shromažďuje spacáky, karimatky a deky. Do sbírky se mohou zapojit všichni lidé. Zmíněné věci lze donést do vybraných sběrných středisek. Podrobné informace naleznete zde.

Lvov, město na západě Ukrajiny a historická metropole Haliče

Hledáme místo pro ubytování

Kromě výše zmíněných desíti milionů korun vytvořili radní rezervu ve stejné výši na náklady vznikající přímo v Brně. „Z těchto peněz by se hradily nezbytné výdaje, které vznikají zvláště s příchodem uprchlíků z válečných oblastí. Využity by mohly být třeba na zajištění bydlení,” upřesnila Vaňková.

Vedení města už nyní jedná například s majiteli hotelu Myslivna, kteří by umožnili za symbolický pronájem ubytování až 300 lidí, město však má hradit náklady na energie a personál. Tuto možnost dále brněnští radní prověřují, a pokud by jí museli využít, slíbili zajistit provoz hotelu ze zmíněné rezervy.

“Do dnešního dne se nám v podařilo umístit kolem 700 lidí. Obecně platí, že uprchlíky ubytováváme ve spolupráci s dalšími organizacemi do bytů nabídnutých veřejností, část jich byla už během víkendu převezena do Zastávky u Brna. Byty, které jsou města nebo ve správě městských částí, ale také ubytovací kapacity z komerční sféry zatím necháváme v záloze na dobu, kdy dostaneme konkrétní pokyny od Ministerstva vnitra ČR, jak přesně postupovat,“ doplnila brněnská primátorka.

Na dnešním jednání radní také schválili výjimku, díky níž budou moci úřady městských částí případně pronajímat byty lidem utíkajícím z Ukrajiny. K tomu nicméně dojde až po přesném stanovení pravidel ze strany MV ČR. V případě, že by se o tuto agendu staralo i město, vytvoří pro tento případ vlastní metodiku. „Dále jsme v rámci domů s pečovatelskou službou vyhradili na padesát malometrážních bytů, které mohou posloužit ke krátkodobému ubytování osob z válkou zasažené Ukrajiny,“ upřesnil náměstek primátorky pro oblast bydlení Jiří Oliva.

Přečtěte si  Masarykův onkologický ústav se zařadil mezi nejprestižnější onkologická pracoviště v Evropě

Brněnský magistrát poskytuje pomoc lidem z Ukrajiny v součinnosti s dalšími neziskovými organizacemi. Jedním z hlavních partnerů je Diecézní charita Brno, s níž město dlouhodobě spolupracuje. Na zastřešení a koordinaci činností, jako jsou překladatelské služby, provoz speciální informační linky, dobrovolnická činnost, nákup potravin a další humanitární podpora, město poskytne Diecézní charitě téměř dva miliony korun.

Vedení města se také rozhodlo prověřit kapacity stávajících bezpečnostních krytů. Preventivně přistoupili k převedení správy krytu Denis na Novách sadech z turistického informačního centra na magistrátní obor správy majetku.

Zdroj: město Brno, foto: město brno, Jan Mehlich (Wikimedia Commons)

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*