Brno ožije setkáním moravských patriotů. Den za Moravu letos doplní Moravské odpoledne

Den za Moravu připomíná minulý i přítomný odkaz Moravy. Letos na něj naváže Moravské odpoledne.

15. ročník významného setkání příznivců Moravy se chystá na sobotu 19. září. Součástí Dne za Moravu bude tradiční průvod městem i pestrý kulturní program. Letošní novinkou je Moravské odpoledne určené pro širokou veřejnost, které nabídne zábavu i sportovní vyžití pro celou rodinu.

Po pietním aktu projde městem průvod

Den za Moravu začne tradičním uctěním památky významného moravského markraběte Jošta Lucemburského v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí. Následovat bude program před kostelem až do výstřelu z děla příslušníků skupiny vojenské historie na znamení zahájení průvodu.

Účastníci akce projdou městem po trase od Moravského náměstí se zastávkou u Staré radnice až na Náměstí svobody, kde vystoupí představitelé samospráv a zahrají účinkující soubory.

Osobnosti Moravy dostanou ocenění

Součástí této části programu bude také předání pamětních listů v rámci ankety Osobnost Moravy. Mezi pozvanými osobnostmi je horňácký “Majstr” Martin Hrbáč, lidový vypravěč Franta Uher či populární moderátor, zpěvák a bavič Luděk “Savana” Urbánek, vítěz loňského ročníku ankety.

Mezi účinkujícími v rámci kulturního programu se objeví Kaiser – 1. moravský pěší pluk, mužácký sbor Hútek z Bánova, Moravia Memory Band či národopisný soubor Líšňáček.

Den za Moravu se podle organizátorů ze spolku Moravská národní obec koná při příležitosti 1198 let od první písemné zmínky o Moravanech a 610 let od zvolení moravského markraběte Jošta římským králem dne 1. října 1410.

Přátelské setkání u vína, hudby i sportu

Na dopolední Den za Moravu letos jako novinka naváže Moravské odpoledne, které se bude od tří odpoledne konat v areálu beachvolejbalového hřiště u ulice Opuštěná, nedaleko od autobusového nádraží Zvonařka.

K zorganizování této akce určené pro širokou veřejnost se spojilo několik moravských organizací. Na setkání v přátelském duchu u vína, piva, hudby i sportu zve Společnost pro Moravu a Slezsko a Moravské zemské hnutí ve spolupráci s e-shopem Moravský patriot. Mediálním partnerem akce jsou Zprávy z Moravy.

Zastoupené organizace představí své aktivity, k poslechu zahraje cimbálová muzika. Plánuje se i neoficiální beachvolejbalový turnaj. Organizátoři rovněž zajistí skákací hrad pro děti.

Autor: pjk, foto: Petr Marek, Moravská národní obec

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*