Brno plánuje městskou supernemocnici, nahradila by obě stávající

V plánu byl původně nový pavilon Úrazové nemocnice. Ustoupil projektu nové supernemocnice?

V horizontu deseti let by v Brně mohla vyrůst nová městská nemocnice, která by nahradila stávající dvojici zařízení. Hlavním argumentem pro vybudování nové městské nemocnice je enormní nárůst požadavků na zdravotní péči v Brně i širokém okolí. Město chce také zajistit větší efektivitu práce lékařů a zvýšení komfortu pro pacienty. Ve hře je několik variant umístění.

V Brně jsou v současnosti dvě městské nemocnice – Úrazová nemocnice v Brně (ÚNBr) a Nemocnice Milosrdných bratří (NMB). Ačkoliv personál patří mezi špičku v oboru, odloučená pracoviště znamenají nutnost neustálého přesouvání některých specialistů. „Kromě toho, že stávající budovy jsou často i stovky let staré, a proto není možné je stále dokola adekvátně modernizovat, je velká potíž s roztříštěností zdravotnické péče,“ upozornil Pavel Piler, ředitel obou brněnských nemocnic.

Podle něj přejíždění lékařů i pacientů snižuje efektivitu práce, která je sice stále nadstandardní, ale mohla by být rychlejší a komfortnější. “Abych uvedl příklad, tak v Úrazové nemocnici provozujeme chirurgii, ale interna je v Nemocnici Milosrdných bratří. V nové nemocnici by se veškerá péče soustředila na jednom místě, čímž by výrazně ubylo cestování pacientů i lékařů a zefektivnila by se logistika a zdravotnické zákroky, přičemž bychom ušetřili především čas a peníze,“ upřesnil Piler.

Nová nemocnice se standardy 21. století

Podle prvních návrhů je v nemocnici plánováno zhruba 550 lůžek a také všechny standardní provozy, tedy lůžková oddělení chirurgického a interního zaměření včetně intenzivní péče, porodnice včetně novorozeneckého oddělení, infekční oddělení, rehabilitace, veškeré ambulantní provozy, centrální příjem včetně stacionáře, operační a zákrokové sály. V prostorách nemocnice se počítá i s provozem ARO, k dispozici budou také moderní laboratoře a celý komplement, dialýza, lékárna a další potřebné provozní, technické a personální zázemí.

Výstavba nové městské nemocnice je podle vedení města dalším krokem k rozvoji poskytovaných zdravotních služeb ve vysoké kvalitě. Současná zdravotnická péče je v Brně na velmi dobré úrovni, a to i díky spolupráci s Fakultní nemocnicí v Bohunicích a Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně, Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Masarykovým onkologickým ústavem na Žlutém kopci.

„Všechna tato zdravotnická centra odvádějí skvělou práci, avšak Brno potřebuje mít jednu městskou nemocnici, která bude nemocnicí první volby. Zajistí základní hospitalizační péči a rovněž ulehčí specializovaným zdravotnickým centrům,“ zdůraznil ředitel brněnských městských nemocnic.

Přečtěte si  Průtok v říčce Šišemce na konci června dosáhl úrovně dvousetleté povodně. Vodohospodáři čistí koryto

Lokalita? Ve hře je několik variant

Kde by měla nová městská nemocnice vyrůst, je zatím stále předmětem jednání a analýz. Přestože v poslední době rezonovala ve společnosti informace o umístění nemocnice na Kraví horu, výběr lokality ještě zdaleka není definitivní. Přispěl k tomu i odpor vedení Vysokého učení technického, na jehož pozemcích měla nová supernemocnice vyrůst.

„Kraví hora je stále jednou z variant, pro kterou hovoří dostatek prostoru pro vybudování krásné moderní nemocnice, kde by pacienti měli ideální prostředí pro rekonvalescenci. V současnosti ale město Brno kompletuje názory z řad architektů, stavebních firem, ekologů a dalších odborníků a na základě podrobné analýzy zvolí to nejlepší možné místo pro výstavbu. Zatím mohu říct, že se v současnosti vybírá z téměř desítky variant,“ uzavřel Piler.

Spadl pod stůl pavilon úrazovky?

V předchozích letech se také hovořilo o novém pavilonu Úrazové nemocnice, jehož vznik měl přispět ke kýženému zlepšení zdravotnických služeb. Vznikla dokonce dokumentace s vizualizací a projekt dostal podporu vedení města. V nedávné době se ale začalo hovořit o alternativním projektu zcela nové supernemocnice, která by nahradila obě stávající zařízení.

Foto: město Brno

Kde by měla nová městská nemocnice vyrůst?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*