Brno plánuje novou rozhlednu, vyroste na Červeném kopci

Červený kopec na území městské čtvrti Štýřice patří mezi národní přírodní památky.

Vedení Brna chce postavit rozhlednu v lokalitě Červený kopec. Měla by dosahovat přibližně dvaceti metrů, odhadované náklady se pohybují mezi pěti až sedmi miliony korun. Rozhledna podle plánu vyroste v místech nad Kamennou kolonií v blízkosti ulice Jaroslava Foglara.

Brněnští radní schválili vypracování investičního záměru. “Červený kopec je jedním z mála míst v Brně, odkud je nádherný výhled na celé město se všemi jeho dominantami. Rádi bychom tuto významnou lokalitu nadále rozvíjeli a zvýšili její atraktivitu,” uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Rozhledna by měla stát v zahrádkářské kolonii na pozemku města. Pozemek nyní nikdo nevyužívá, je zarostlý náletovými rostlinami. Přístup na rozhlednu bude možný pouze pro pěší, auta budou mít podle města vjezd zakázán.

Součástí plánu je i vybudování přístupové cesty a sanace blízkého svahu. “Rozhledna by měla být vysoká přibližně 20 metrů. Její nosná konstrukce by měla být celodřevěná s tím, že v každém patře budou naučné tabule a fotografie. Ve spodní části bude prostor, kam se mohou návštěvníci schovat v případě nepřízně počasí,” upřesnila Vaňková.

Pohled z Červeného kopce na Kamennou kolonii, “dědinu uprostřed Brna”

Rozhledna na oblíbeném místě procházek

Okolí Kamenné kolonie a Červený kopec je podle ní vyhledávaným místem odpoledních procházek mnoha Brňanů. “Rozhledna jistě bude oblíbeným zastavením těchto výprav. Předběžné odhady nám říkají, že by stavba mohla vyjít na pět až sedm milionů korun. Více budeme znát po vypracování projektové dokumentace,“ doplnila primátorka.

Červený kopec je národní přírodní památkou na území brněnské městské čtvrti Štýřice. Na kopci roste pestrá skladba stromů, jako jsou akáty, lísky, šípkové keře či černý bez. Lokalita je proto také cílem odborných exkurzí a vědeckého zájmu. Brno nedávno otevřelo rozhlednu na kopci Holedná v městské části Jundrov. Stalo se tak díky úspěchu projektu participativního rozpočtu.

Zdroj: město Brno, foto: Wikimedia Commons, Magdalena Čevelová (Munipress)

Související články

Přečtěte si  Brněnský dopravní podnik zaznamenal v lednu a v únoru nejvyšší tržby v historii. K úspěchu přispěli i Ukrajinci

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*