Brno podpořilo letošní Grand Prix. Na kraji váhají

Moto GP
Brno i stát už podporu slíbili, někteří krajští zastupitelé Grand Prix za daných okolností nechtějí mezinárodní soutěž udržovat.

Město Brno dnes podpořilo konání letošního ročníku Grand Prix, přestože hrozí, že se pojede bez přítomných diváků. Na dva příští ročníky dá město dohromady maximálně 60 milionů korun. Celkový zalistovací poplatek za oba ročníky bude přibližně 190 milionů korun. Část krajských zastupitelů s podporou váhá. Stát už přislíbil zvýšení podpory na 80 milionů.

Brno se postavilo za Grand Prix

Brněnští zastupitelé dnes schválili podporu motocyklové Grand Prix na příští dva roky. Na oba ročníky dá dohromady maximálně 60 milionů korun. Vedení města v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou se už dříve vyslovilo pro udržení Grand Prix ČR, které dlouhodobě hrozí konec kvůli problémům s financováním.

Vzhledem k aktuální specifické situace ale brněnští zastupitelé chtějí nižší zalistovací poplatek, proto také stanovili finanční limit podpory od města. Aktuální plán počítá s tím, že se letošní ročník odjede bez diváků za snížený poplatek. Příští ročník bude naopak za vyšší poplatek než dosud. O přítomnosti diváků se ještě bude jednat, aktuálně hrozí konání Grand Prix bez diváků.

O postoji primátorky Vaňkové jsme už dříve psali v tomto článku.

Krajští zastupitelé váhají

Méně jasná je podpora ze strany jihomoravských krajských zastupitelů. Některým z nich vadí zejména hrozba konání Grand Prix bez přítomných diváků. Pokud by se měl navíc zvyšovat zalistovací poplatek, nemá podle nich udržování mezinárodní sportovní akce smysl. Celkově prý chybí podstatné informace.

„Údajně máme jednat o takto zásadní otázce a máme nulové informace. Jen z médií se dozvídáme, že by se letos MOTO GP mělo jet pro prázdný stadion a přesto se budou muset platit vysoké poplatky. To mi přijde naprosto zbytečné.“ uvedl v tiskové zprávě Jan Grolich, předseda klubu krajských zastupitelů za KDU-ČSL.

„Podle našich rychlých výpočtů to znamená, že za příští ročník MOTO GP kraj zaplatí asi 50 milionů, když to půjde dobře. Přitom jsme si jasně řekli, že už loňských 35 milionů byl strop. S tímto plánem tedy nemůžeme souhlasit,“ doplnil Grolich.

“Už tři měsíce děláme na Jihomoravském kraji prakticky jedinou věc, a to, že hledáme úspory a škrtáme v podstatě všechny standardní dotační programy, na které byli lidi zvyklí. V takové situaci proto vnímám jako naprosto nemorální zachraňovat jednu jedinou akci a tu vyzdvihovat nad všechny ostatní. Až do letošního roku jsem nikdy s Moto GP neměl žádný problém a chápu, že jde o tradiční akci, ale nejde říct, že tuto akci zachráníme a ostatní hodíme přes palubu,” vyjádřil se na svém Facebooku krajský zastupitel Michal Doležel.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Vedení kraje už dříve vyjádřilo Grand Prix podporu v obecné rovině. O konkrétní podobě podpory se bude jednat tento týden. Stát už přislíbil zvýšení podpory na 80 milionů.

Velká cena České republiky silničních motocyklů, neboli Grand Prix ČR, je nejvýznamnější motoristický závod v tuzemsku. Koná se v Brně. Pravidelně se pořádá od roku 1950. V poslední době trápí soutěž, která je součástí mistrovství světa, finanční problémy a reálně hrozí její zrušení. Na financování Grand Prix se musí vzhledem k jejich omezeným prostředkům vedle města a kraje podílet i stát.

Autor: pjk, foto: Facebook Autodrom Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*