Brno se před sčítáním přihlásilo k moravské národnosti. “Jošta” ozdobil znak Moravy

Jezdecká socha na Moravském náměstí nese nově na štítě znak Moravy.

Sochu jezdce na Moravském náměstí v Brně zdobí historický znak Moravy. “Jošt”, jak se soše přezdívá podle mocného markraběte Jošta Lucemburského, nese na štítu bíločervenou moravskou orlici v modrém poli. Jedná se o happening podpořený vedením Brna před nadcházejícím sčítání lidu.

Chceme dodat Moravanům odvahu

Páteční dopoledne se na Moravském náměstí v Brně neslo ve znamení happeningu, který připomenul odkaz Moravy. Na štítě jezdecké sochy se objevila moravská orlice. Brno se tak symbolicky přihlásilo k moravské národnosti před nadcházejícím sčítáním lidu. Akci podpořenou vedením města iniciovala skupina organizací sdružených kolem Moravského kulatého stolu.

Hlavním iniciátorem happeningu se stal zakladatel iniciativy Morava1918 Jiří Novotný. Podle něj se nejedná o nový nápad, o moravském znaku na štítu se hovořilo už při vzniku sochy. “Ta myšlenka se vynořila znovu poté, co socha Jošta nesla znak Běloruska. Čekali jsme na vhodnou příležitost, která teď přišla v podobě sčítání lidu,” říká Novotný, který je také jedním z hlavních organizátorů informační kampaně za zapisování moravské národnosti.

Jak informoval, rada města Brna tento nápad podpořila jednomyslně. “Podařilo se získat i souhlas autora sochy,” doplnil hlavní iniciátor happeningu. Původcem sochy je Jaroslav Róna. Akce má podle Novotného připomenout kontinuitu moravské země i odkaz doby Jošta Lucemburského, která je považována za jednu z vrcholných etap dějin Moravy. Podle Novotného je příhodné, že jezdecká socha Jošta představuje alegorii odvahy. Organizátoři chtěli touto akcí dodat odvahu Moravanům, aby se přihlásili k moravanství při sčítání lidu, které začíná už v sobotu 27. března.

Bývalé zemské hlavní město se přihlásilo k Moravě

“Mám z toho ohromnou radost. Jsem rád, že se zemské hlavní město hlásí k Moravě,” uvedl historik a předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek, který se zúčastnil happeningu. Podle něj znak barevně odpovídá symbolu Moravy z Joštovy doby, zároveň připomenul, že později došlo k jeho povýšení a stříbrnou barvu vystřídala zlatá.

Jošt už v minulosti nesl znak Běloruska na znamení podpory tamního boje proti diktatuře Alexandra Lukašenka. “Pro instalaci znaku Moravy jsme od autora dostali povolení na měsíc,” informoval Jiří Novotný. Kruhový povlak, který byl vyhotoven speciálně pro Joštův štít, chtějí organizátoři happeningu na jezdecké soše vystavovat pravidelně u příležitosti významných dnů spjatých s Brnem a Moravou. “Ze sochy Jošta se tak stane skutečně živoucí umění,” uzavřel Novotný.

Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Autor: pjk, foto: redakce

Doporučujeme


3 Comments

  1. Údajně ” Jošt Moravský ” nemá štít s orlicí protože si to tehdy nepřál magistrát města Brna , konkrétně strana Zelených ( byli přímo ve vedení města ). Tak se alespoň vyjádřil sám autor sochy . Již jsem to psal dříve , je dobré informovat i o tom jak kdo hlasuje a jak přistupuje k otázce samosprávy či federalizace , případně jak a čím konkrétně se podílí na obnově Moravy a Slezska . Jak bude stoupat Moravanství , tak se bude zvětšovat i zájem různých politických subjektů o hlasy Moravanů. Budou se předhánět ve slibech , ale je dobré si pamatovat co a kdo prosazoval a jak kdo hlasoval. Závěrem jenom konstatování SKVĚLÁ PRÁCE .

    11
  2. Ale musíte uznat, že ten pomník je geniální.
    Potah na štítě lze obměňovat podle aktuální politické situace.
    U některých figur by byla vhodná i vyměnitelná hlava.

    • Nic geniálního z hlediska politických změn na “naší žitafě” není. Každý pouliční objekt lze různě modifikovat. V delší historii vzpomínám už za totality různé batohy se smrdutým obsahem, např. Lenin v Hulíně, máme růžový tank, trenýrky místo standardy. Tenhle počin je však jeden z nejkultivovanějších, díky iniciátorům za něj.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*