Nad Brnem září druhé Slunce, k vidění je na Kraví hoře

Model naší nejbližší hvězdy už září na Kraví hoře.

Chcete vidět Slunce zblízka? Až do neděle 17. července máte šanci na brněnské Kraví hoře. Zdejší hvězdárna totiž představila obří model Heliosféra jako součást Festivalu planet.

Festival planet ukazuje krásy vesmírů pro malé i velké návštěvníky brněnské hvězdárny. Hlavním tahákem výstavy Jeho veličenstvo Slunce je nový nafukovací model Heliosféra, který se zařadil k Lunalónu, Marsmelounovi a Terralónu.

“Model vznikl jako podoba Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra. Díky tomu můžeme vidět řadu jevů lidskému zraku neviditelných. Jedná se především o erupce magmatu či velké koronální díry, oblasti, ze kterých vítr vyfoukává materiál do kosmického prostoru,” popsal Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny a planetária.

„Model Heliosféry jsme pořídili díky snímkům z družice Solar Dynamics Observatory. Aparát se pohybuje kolem naší planety ve výšce 36 tisíc kilometrů na takzvané geosynchronní dráze. Vybaven je především čtveřicí dalekohledů, díky nimž pořizuje 24 hodin denně záběry Slunce,“ vysvětlil Dušek.

O naší nejbližší hvězdě se návštěvníci dozví více vždy ve 20 hodin na přednášce přímo u modelu.

Vesmírné modely i letní kino

Program začíná vždy ve 14 hodin nafouknutím Heliosféry v parku a trvá až do 23:30. Návštěvníci si tak vychutnají zářící Slunce v noční tmě. Přímo před budovou hvězdárny si mohou prohlédnout nafouknutou Nanostrukturu a Sluneční soustavku.

Každý den jsou také připraveny tematické pořady v digitáriu i letní kino na hvězdárně, které začíná vždy v 21:30. Festival zde i na doprovodné akce. Dnes bude představen první snímek z James Webb Space Telescope a zítra se uskuteční sraz majitelů světelných mečů.

Zdroj a foto: město Brno, Hvězdárna a planetárium Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*