Brno vs. Praha: Stát postavil za 26 milionů polní lazaret, město za desetinu moderní nemocnici

Provizorní nemocnice v Praze a v Brně

Nové provizorní nemocnice v Brně a Praze překvapují svou odlišností. Zatímco na Moravě se podařilo postavit moderní nemocnici odpovídající potřebám 21. století, ta pražská postavená státem připomíná spíše polní lazaret. Stála přitom zhruba desetinásobně víc.

O připravené provizorní nemocnici v Brně jsme psali v tomto článku.

Město postavilo moderní provizorní nemocnici

Provizorní nemocnici na brněnském výstavišti postavilo město za 1,6 milionů korun. Její provoz bude stát každý měsíc zhruba 4 miliony. Město ve spolupráci s brněnskou fakultní nemocnicí dokázalo zařídit nemocniční zařízení s kompletním vybavením a přibližně 300 lůžky oddělenými kójemi. Vzhledem k reálnému postavení brněnských zdravotních zařízení bude záložní nemocnice na výstavišti sloužit pro pacienty z celé Moravy.

Pevné přepážky přinesly vizuální i hlukový komfort. Prostor je rozdělen do 13 dílčích sekcí s kapacitou od 20 do 28 lůžek, barevné odlišení do 3 sektorů napomáhá orientaci při rozdělení pacientů podle medicínských parametrů. Nemocnice je vybavena třemi centry pro obsluhu pacientů, připravenými pro postupné naplňování kapacity. V hale je kompletně využito stávající sociální zázemí, nadto je dovybavena sprchovými kontejnery. Z vnitřních prostor jsou také přístupná kontejnerová WC.

Stát v Praze postavil polní lazaret

Záložní nemocnice v Praze se stavěla ze státního rozpočtu. Dosud stála 26 milionů korun. Nabízí 500 lůžek neoddělených přepážkou. Nová nemocnice v halách areálu PVA EXPO v pražských Letňanech svým vzhledem připomíná spíše polní lazaret. Koneckonců se také jedná o vojenskou nemocnici, její provoz má v režii armáda. Materiál dodala státní správa hmotných rezerv.

Ředitel jedné z pražských nemocnic Jan Kvaček vyloučil, že by civilní nemocnice měly do Letňan posílat své zdravotníky. Bude jich třeba v jejich nemocnicích, uvedl pro Pražský deník. Lékařský provoz tak budou muset obstarat vojenští lékaři.

Autor: pjk, foto: město Brno, město Praha (úprava redakce)

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


5 Comments

  1. Jen malý dotaz – v Praze byla postavená polní nemocnice za 26mil – to je cena za nemocnici nebo nájemné???

    • To je jen nájem za prostory, které lazaret bude standardně využívat. Plus další poplatky za využívání přilehlých prostoru, jako parkoviště, WC atd. Takže celkem asi 35 000 000 měsíčně.

  2. Prosím vás jak jste dospěli k 1.6 milionů? To stála jedna polohovatelná postel okolo 5000 Kč???? To by byl asi ekonomický zázrak.

    5
    1

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*