Brno vytvoří rezervaci pro romské uprchlíky, vyroste uprostřed města

Romští uprchlíci z Ukrajiny před brněnským hlavním nádraží

Vedení Brna plánuje vytvořit prostor pro romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří se zdržují u hlavního nádraží. Vznikne na nezastavěném místě mezi ulicemi Benešova a Koliště. Od dnešního rána zde začaly terénní úpravy, počítá se s oplocením.

Záměr dnes oznámila brněnská primátorka Markéta Vaňková. V prostoru nedaleko hlavního nádraží už probíhají terénní úpravy včetně částečného oplocení. Postupně se navezou mobilní toalety, party stany či nádoby na odpadky.

Přesun romských uprchlíků je v plánu v dnešních odpoledních hodinách na základě dohody a dobrovolnosti. Městská policie zároveň ubezpečila, že obyvatelům nehrozí bezpečnostní riziko.

Problém s romskými uprchlíky sami nevyřešíme

Podle primátorky Vaňkové nemůže městská samospráva problém s romskými uprchlíky před hlavním nádražím vyřešit. “Situaci s ukrajinským Romy v okolí našeho hlavního nádraží řeším intenzivně od včerejšího dne. Problém kulminuje vždy na začátku měsíce, kdy si osoby s již uděleným vízem přijíždějí pro sociální dávky. Už v minulých týdnech jsem říkala, že bez pomoci z úrovně vlády nejsme schopni jako město najít dobré řešení,” uvedla Vaňková.

Část problémů s danou situací podle ní vyřeší novela takzvaného zákona LEX Ukrajina. Mělo by dojít ke zpřísnění systému vyplácení dávek a konci “dávkové turistiky”.

Autor: pjk, foto: Facebook Markéta Vaňková

Doporučujeme


4 Comments

  1. Situaci se magistrát rozhodl dočasně řešit vznikem stanového městečka pro uprchlíky nedaleko Brna mezi Kolištěm a Benešovou ulicí. „Je to místo, které je pro ty lidi bezpečnější. Chceme tak snížit riziko nehod. Situace, kdy docházelo ke znečišťování veřejného prostranství, nebyla udržitelná. Chceme Brňanům vrátit komfort,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).
    Když se romští uprchlíci však v poledne dozvěděli, že je budou chtít úřady přesunout, z místa odešli přímo na nádraží nebo do jeho širšího okolí. „Město nemá žádné páky, jak je nutit,“ doplnila primátorka.

    Podle policistů se ukrajinští Romové zdrží ve městě vždy maximálně několik dní, než si vyřídí náležitosti spojené s dávkou. Redaktor Seznam Zpráv uvedl, že asi 50 lidí, kteří dopoledne pobývali před nádražím, ve 12:20 hodin nasedlo do vlaku mířícího do Budapešti. Přijíždějí ale další desítky lidí a počty se tak neustále mění.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*