Část exmoorských poníků z Podyjí putovala do Čech. Posílili pastvinu v Milovicích

Divokým koním pocházejícím z jihozápadu Anglie se v Podyjí daří. Část stáda bylo možné vyslat do Čech, aby posílili zdejší populaci.

Na pastvinách exmoorských poníků v Národním parku Podyjí došlo hned k několika novoročním změnám. Část stáda putovalo do Čech na pastvinu v Milovicích. Došlo i k přesunům mezi dvěma podyjskými pastvinami.

Novoroční změny

Část loňských a předloňských hříbat opustila Mašovickou střelnici a posílila stáda na dalších lokalitách. Šest mladých kobyl tak odcestovalo na známou pastvinu do českých Milovic. Tři mladí hřebci se přidali k ostatním hřebcům na druhé podyjské pastvině v Havraníkách. V Podyjí na dvou pastvinách nyní pomáhá s péčí o vzácná místa 17 exmoorských poníků.

„Po těchto přesunech se tedy aktuálně pase na Mašovické střelnici devět klisen a v Havraníkách osm hřebců. V dalších letech budeme sledovat intenzitu vypásaní na obou lokalitách a podle toho případně upravíme počty koní,“ uvedl Robert Stejskal, který je zodpovědný za údržbu nelesních ploch v Národním parku Podyjí a jeho ochranném pásmu.

Problémy s elektrickým ohradníkem

Nejsou to však jediné změny, kterých se pastviny v posledních dnech dočkaly. Dočasná pastvina na Mašovické střelnici v lokalitě Komínek, kde se páslo zhruba dva měsíce, byla na přelomu roku uzavřena.

„Koně dočasnou pastvinu okamžitě objevili a travnatá místa velmi efektivně vypásli. Kvůli citlivým orchidejím jsme ale pastvu časově omezili, aby došlo jen k odstranění staré trávy a místa se vstavači kukačkami nebyla příliš sešlapaná,“ vysvětlil Stejskal. V nejbližších dnech proběhne smotání elektrických vodičů a místo tak bude opět pro návštěvníky volně přístupné.

Na Havranickém vřesovišti měl v posledních týdnech poruchu elektrický ohradník. „Koně tento nedostatek rychle odhalili a někteří mladí hřebci se vydali na výlet mimo ohradu. Naštěstí se uniklí jednotlivci zdržují v blízkosti ohrady, na dohled od svých druhů, a vždy se je podařilo bezpečně dostat zpět,“ popisuje Stejskal.

Správci Národního parku Podyjí žádají návštěvníky, aby je informovali, pokud narazí na koně mimo ohrazený prostor. Volat lze pastevní dozor (777 650 275) nebo Správu národního parku Podyjí (739 476 143).

Zdroj a foto: Správa NP Podyjí

Související články

Přečtěte si  Rekonstrukce Zoo Hodonín pokračuje vstupním areálem. V pondělí 2. října bude zcela uzavřena

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*