Červenec bude v Olomouci patřit baroku

Festival Barok Olomouc
Festival Barok Olomouc

Olomoucké barokní slavnosti a festival Barok Olomouc nabídnou pestrou škálu vyžití milovníkům barokní hudby, divadla i barokního stylu života. Odehrají se v Uměleckém centru Univerzity Palackého – Konviktu a na Horním náměstí.

Barokní stopa v Olomouci je výrazná, co se týče architektury, umění či církevního a univerzitního působení. Město v rámci akce Barok Olomouc letos pořádá tři letní večery 12. července a pak o víkendu 26. a 27. července. Vždy s hudbou, tancem, filmovým promítáním a pouličním uměním. Na své si přijdou i děti, které se můžou těšit na loutkové divadlo a tvořivé dílny. Atmosféru večerů podtrhne květinová výzdoba a barevné nasvícení památek.

Olomoucké barokní slavnosti budou letos trvat 24 večerů s šesti různými inscenacemi. Pět z těchto představení vzniklo nově přímo pro tento festival a zazní ve svých novodobých premiérách.

Návštěvníci zhlédnou díla často neprávem pozapomenutých barokních mistrů Karla Ditterse z Dittersdorfu, Johanna Heinricha Schmelzera, Pietra Andrey Zianiho a Františka Antonína Míči. Pravidelnou a oceňovanou součástí slavností bývá uvádění neobarokních oper vzniklých zhudebněním historických libret současnými autory. Z nich bude letos v premiéře uvedena opera Tomáše Hanzlíka Piramo a Tisbe,“ popsal za pořadatele Olomouckých barokních slavností Karel Valenta.

Novinkou letošního festivalu bude podle Valenty umístění jednoho představení do více prostor konviktu – atria, chodeb a Kaple Božího Těla. „Jde o jediné dochované Míčovo oratorium Zpívané rozjímání. V první části večera zazní také novodobá premiéra Koncertu pro cembalo Josefa Antonína Štěpána, na němž se jako sólista představí olomoucký klavírista a cembalista Martin Smutný,“ dodal Valenta.

Na letošním festivalu zazní v novodobých světových premiérách také dvě barokní serenaty s mezinárodním obsazením – sólisté jsou z University of North Texas, režisérem Rocc – šéf opery SND v Lublani, uměleckou vedoucí Veronika Manová.

Představení se konají v arkádovém atriu bývalého jezuitského konviktu na unikátní replice barokní scény, nazvané Theatrum Schrattenbach. Rozebíratelná divadelní scéna kombinuje zadní prospekt s bočními kulisami pro dosažení dojmu perspektivy při zkráceném prostoru. Scénografie bude letos obohacena o řadu nových výměn.

Doprovodným programem festivalu bude výstava Hořící dramata, instalovaná v impozantních 500 metrů dlouhých chodbách konviktu. Výstava představí prostřednictvím dobových grafických listů ohňostrůjná představení, hraná a odpalovaná v průběhu 17. století na dvoře středoevropských Habsburků. Technicky i finančně nesmírně náročné ohňostroje kombinovaly jednoduchý příběh se spektakulární podívanou a velice často ilustrovaly důležité historické události.

Přečtěte si  Devadesátimetrový jezevčík, který mění barvu. Umělecké dílo studentů oživilo cyklostezku v Jihlavě

V atriu Vlastivědného muzea bezprostředně sousedícího s Konviktem bude pro návštěvníky opět k dispozici bar s občerstvením. Pro vzdálenější návštěvníky festivalu jsou připraveny speciální ubytovací balíčky.

Všechny informace k programu, předprodeji a ubytování najdete na webu: baroko.olomouc.eu.

Autor: red Zdroj/foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*