Veřejnoprávní Česká televize chce zrušit pořad o lidové kultuře zvaný Folklorika. Podle hudebního producenta Jiřího Plocka, který stál u jeho zrodu, se jedná o jediný pořad tohoto druhu. Na svém Facebookovém profilu uvedl, že proti záměru chystá petici. K protestu se přidávají další lidé.
Za Folkloriku nebude náhrada
Na důvod, proč má dojít ke zrušení Folkloriky, se Jiří Plocek oficiálně dotázal vedení České televize. Odpověď dosud nedostal. “Tuším, že by to mohly být jednoduše manažersko-ekonomické důvody, prostě se ruší vše, co je nějak zbytné, co třeba nemá dostatečnou sledovanost. Ale zapomíná se na symbolickou váhu a kulturní důležitost,” odpověděl na dotaz redakce Plocek.
Podle něj zrušení rozpočtově marginálního pořadu České televizi ekonomicky nepomůže, ale rozhodně kulturně poškodí ji i celou společnost. “Ano, mělo by se mluvit třeba o vývoji jeho dramaturgie, o způsobu další prezentace a šíření jeho obsahu, o zvýšení rozpočtu nemluvě. Ale ty chýry o jeho zrušení, které čas od času slyšíme, a dnes opět, jsou prostě ostudné,” kritizuje hudební producent, který stál za řadou projektů v oblasti lidové kultury.
Sám Jiří Plocek stál u začátku Folkloriky v roce 2003 a vytvořil dramaturgii pro první dva díly. “V dalších letech jsem byl občas pozván do některých dílů, které souvisely s mou prací hudebního producenta lidové hudby a rozhlasového folklorního redaktora. Folklorika si však už šla svou vlastní dramaturgickou cestou a já ji sledoval zpovzdálí, vzpomíná Plocek.
Vzniká petice
S dalšími osobnostmi připravuje vznik petice, která se vysloví proti záměru zrušit Folkloriku. “Budu především argumentovat historií a obsahem pořadu, který naplňuje zákonné představy o povaze veřejnoprávního vysílání. To by dle zákona mělo dávat prostor všem druhům kultury, přičemž Folklorika je v podstatě jediný pravidelný pořad věnovaný tradiční kultuře. Jeho úkolem je také podporovat kulturní identitu regionů a menšin,” uvedl Plocek.
Zároveň cítí podporu v zádech. Na jeho zprávu reagovaly okamžitě stovky lidí, řada z nich přislíbila pomoc při šíření petice.
“Klidně ať zvednou poplatky, rád si připlatím, jiný důvod než prachy v tom opět nevidím. Na komerční televize lidovou kulturu nikdy nikdo neumístí. Ať si to vezme na starost brněnské studio, z Prahy se dočkáme podpory těžko,” vyjádřil se v komentáři pod příspěvkem David Procházka.
Další diskutující dávají záměr vedení České televize do souvislosti s nedávným snížením rozpočtu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN), které výrazně zmenšilo možnosti prezentace tradiční kultury na vlnách veřejnoprávního Českého rozhlasu. Tradiční lidová kultura je také jednou z posledních oblastí prezentovaných ve veřejnoprávních médiích, u které se zmiňuje svébytnost Moravy.
Jiří Plocek je moravský hudebník, producent a publicista. Původně působil jako biochemik, později se přiklonil k umění. Své jméno spojil s populární bluegrassovou skupinou Poutníci. Stojí za řadou hudebních projektů a publikací nejen v oblasti lidového umění. Provozoval vlastní vydavatelství GNOSIS. S hudebnicí Jitkou Šuranskou získal v roce 2005 cenu Anděl za album Písňobraní. Pracoval rovněž v rozhlase jako hudební redaktor. Mezi jeho počiny patřil i pořad Metamorfózy tradice: Moravské proměny. Je autorem řady publicistických textů a knih.
Autor: pjk, foto: ČT, Brno město hudby
Buďte první kdo přidá komentář