Chod zdravotního zařízení na brněnském výstavišti zajistí fakultní nemocnice. Zapojí i speciální tým

Na brněnském výstavišti vyroste záložní nemocnice pro pacienty s koronavirem.

Během dvou týdnů bude na brněnském výstavišti fungovat nové zdravotnické zařízení, které nabídne 324 lůžek pro lehčí formy nákazy koronavirem. Personál i celkové vybavení zajistí Fakultní nemocnice Brno, informovala mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

O stavbě záložní nemocnice na brněnském výstavišti jsme už dříve psali v tomto článku.

Nemocnice je určená pro lehčí případy

Záložní nemocnice by měla být pouze doléčovacím zařízením pro méně rizikové pacienty. Cílem tak bude ušetřit lůžka v nemocnicích pro akutní covidové případy. „Primárně sem mohou směřovat i nově diagnostikovaní pacienti, kteří mají minimální symptomy a zvládnou hospitalizaci na výstavišti. V případě jejich zhoršení, bude samozřejmě na místě plně vybavený tým, který je schopen intubovat pacienta a dát umělou plicní ventilaci, pak bychom si takové pacienty přebírali do FN Brno nebo jiných nemocnic,“ upřesnil zdravotnický náměstek brněnské fakultní nemocnice Ondřej Ludka.

V současné době na sebe Fakultní nemocnice Brno přebírá celou logistiku záložní nemocnice na výstavišti. “V praxi je to tak, jako by v pavilonu vznikala nová nemocnice. Je potřeba navázat smlouvy s pojišťovnami, zabezpečit personál, stravu, ochranné pomůcky, vybavení, IT techniku a další,” uvedla mluvčí Plachá. Například lůžka budou do záložní nemocnice dodána ze Státních hmotných rezerv, část techniky nemocnice dokoupí, stejně jako zásoby zdravotnického materiálu.

Zapojí se speciální tým

Na jednání krizového štábu nabídla fakultní nemocnice skupinu odborníků, která vyjíždí do oblastí zasažených katastrofou. Emergency Medical Team by mohl být řídícím týmem záložní nemocnice na výstavišti ve spolupráci s proškolenými dobrovolníky červeného kříže, kteří by tu po proškolení mohli pracovat jako ošetřovatelé.

„Budeme jednat s dalšími členskými státy EU o poskytnutí Emergency Medical Teamů, tak jako je mají všechny státy stanoveny. Tyto evropské týmy jsou stejně vybaveny, mají stejné personální zabezpečení, pracují se stejným materiálem, stejnou dokumentací a mají stejné standardy. Máme přislíbeno, že by se u nás mohli objevit Poláci a Němci. Pokud se nezapojí, tak to i přesto zvládneme vlastními silami,“ dodal Ludka. Podle plánů by vystačily na vedení záložní nemocnice tři takové týmy, které se budou střídat po 8 hodinách.

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Zdroj a foto: FN Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*