Chování vlády během koronavirové krize budí nevoli. Vzniká hromadná žaloba na stát

Ilustrační snímek

Chování vlády ČR během současné koronavirové krize hodnotí část obyvatelstva negativně. Lidé obviňují vládu nejen z nekompetentnosti, ale i z pošlapávání základních práv. Někteří kritikové chtějí podniknout právní kroky. Vznikla iniciativa, která má za cíl shromáždit co nejvíce lidí ekonomicky postižených vládní politikou a podat hromadnou žalobu na stát.

Kritici omezení podniknou právní kroky proti státu

Vláda České republiky přijala od začátku koronavirové krize řadu opatření, která omezila některá základní práva. Část obyvatelstva, která byla těmito restrikcemi ekonomicky poškozena, vyjadřuje svoji nevoli. Jednotlivci i organizované skupiny podnikají konkrétní právní kroky, které mají vést ke kompenzaci ekonomické a právní újmy.

Hromadná žaloba má vést k náhradě za újmu

Za jednou z iniciativ, které vznikly na Moravě, stojí Jaroslav Vinický z Olomouce. Ten chce zorganizovat co nejvíce lidí, kteří posléze podají hromadnou žalobu na stát. “Lidé nemají sílu a možnost bránit se sami podáním žaloby. Proto jsem se rozhodl zorganizovat tuto iniciativu. Shromáždit občany, ať už OSVČ nebo malé firmy, kteří budou mít možnost dožadovat se svých práv, aniž by museli vynakládat čas a finanční prostředky za právníky,” odpověděl Vinický na dotaz Zpráv z Moravy.

Na Facebooku Jaroslav Vinický založil skupinu s názvem “Společná žaloba na stát – náhrada škody“. Chce na ní shromáždit co nejvíce živnostníků a malých firem. Je si přitom vědom, že konečný počet lidí nemusí být velký. “Žalobu podáme, ať nás bude deset, sto, tisíc nebo milion. Doufám, že se k nám postupně připojí další lidé, živnostníci, malé s.r.o., zkrátka ti, na kterých stojí ekonomika našeho státu,” uvedl Vinický.

Skupina chce po státu požadovat náhradu škody, která vznikla v důsledku vládních opatření. “Na konkrétním ‘systému’ pracujeme s ekonomy a právníky. Náhrada musí být minimálně ve výši nákladů, které poškození živnostníci nebo malé firmy mají. Tedy nájmy, mzdové náklady, provozní náklady… Zkrátka, peníze, které musí platit přesto, že nemohou vykonávat svou činnost,” popisuje organizátor hromadné žaloby.

Jaroslav Vinický je přesvědčen o úspěchu hromadné žaloby, kterou chce zorganizovat. “Není to můj názor, ale právní názor několika renomovaných kapacit v oblasti práva. Současná vládnoucí garnitura spoléhá právě na to, že nikdo nebude mít dostatek síly a vůle tuto žalobu podat. I proto volím variantu hromadné žaloby. Ostatně, to, že žaloba uspěje je jasné ze samotných požadavků vlády. Kdo bude čerpat státní podporu pro zaměstnance, musí se vzdát žaloby na náhradu škody. Takže vládní aparát si je dobře vědom toho, že podané žaloby uspějí,” doplnil Vinický.

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

Není to zdaleka ojedinělý případ podání žaloby proti státní moci v souvislosti s koronavirem. Například, jak informovala ČTK 19. dubna, Ústavní soud už kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zahájil nejméně deset řízení.

Autor: pjk, foto: Pixabay

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*