Chřipková sezóna bude letos závažnější, varují odborníci. Stále také hrozí nebezpečí od klíšťat

Ilustrační obrázek

Hygienici předpokládají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta letos na jaře. Náznakem je změna ve složení vakcíny, která se používá pro očkování proti chřipce a ve které se vyskytly dva nové kmeny viru. Druhým nebezpečím je pokračující sezóna klíšťat. Ani ve druhé polovině října se na Moravě nesnižuje riziko nakažení klíšťovou encefalitidou. Kvůli vysokým denním teplotám zůstávají klíšťata stále aktivní.

Složení vakcíny se změnilo

Loňská sezona nepatřila k závažnějším i proto, že tu několik let cirkuloval stejný virový kmen. Ze změny složení očkovací vakcíny lze soudit, že se očekává změna chřipkového viru, což by naznačovalo, že letošní sezona bude vážnější,” uvedla epidemioložka Renata Ciupek. Chřipková vakcína je stejná pro celou severní polokouli a při její přípravě se zohledňuje například i průběh chřipkové sezóny na jižní polokouli.

Závažná nemoc si každoročně vybírá oběti

Navzdory menší závažnosti loňské chřipkové epidemie zemřelo na Moravě na chřipku řada lidí včetně kojenců. “Je zapotřebí mít na paměti, že chřipka je závažné onemocnění, které se nevyhýbá žádné věkové skupině. Jedinou prevencí je očkování,” uvedla Ciupek.

Na očkování je ideální doba, čas je do Vánoc

Na očkování proti chřipce je podle ní právě teď nejvhodnější doba, čas je ale určitě ještě do Vánoc. Potom už hrozí, že se u člověka nevytvoří včas obranné látky před začátkem epidemie. Ta obvykle začíná po Novém roce a trvá šest až osm týdnů.

Proočkovanost proti chřipce se dlouhodobě pohybuje okolo pěti procent. Chřipkou jsou nejvíce ohroženi lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacího systému nebo s cukrovkou, riziko úmrtí u nich v případě onemocnění chřipkou mnohonásobně stoupá ve srovnání se zdravým dospělým. Rizikovou skupinou jsou také lidé starší 65 let, kterým očkování proplácí zdravotní pojišťovny.

Klíšťata jsou stále aktivní, pozor na encefalitidu

“V letošním roce je nejvyšší počet nakažených encefalitidou právě na podzim, v době od září do poloviny října se jí nakazilo 16 lidí, loni to byla polovina,” uvedla Ciupek. Dodala, že loni byl vrchol sezony v létě.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Hygienici upozorňují na to, že je stále třeba používat repelent v případě, že člověk není očkovaný a chystá se do přírody. Je také dobré se vyhýbat vysoké trávě a křoví. “Nejrizikovějšími místy jsou místa, kde končí les a začíná louka, okraje vodních toků, tedy hlavně vlhké prostředí. Rizikovými skupinami jsou tedy hlavně houbaři a rybáři,” uvedla Ciupek.

Zdroj: ČTK, foto: Pixabay

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*