Chystá se největší rekonstrukce v historii Přerova za více než 300 milionů

Historicky největší a nejnákladnější rekonstrukce nemovitosti v majetku města Přerov je na dosah ruky. Veřejná zakázka na opravu a modernizaci budovy na adrese TGM 16, která má podstoupit zásadní proměnu a stát se hlavním sídlem magistrátu, se blíží ke svému závěru. Radní už jsou informováni o tom, kdo podal nejvýhodnější ekonomickou nabídku. O vítězi však budou ještě 9. října jednat zastupitelé, takže výběr zhotovitele ještě nemůže být zveřejněn. Částka dotace je však již známa.

„Máme dobrou zprávu – město získalo na energeticky úsporná opatření této budovy dotaci přesahující 167 milionů korun. Což je vyšší částka, než jsme předpokládali,“ řekl primátor města Petr Vrána. Náměstek Vladimír Lichnovský připomněl, že předpokládaná hodnota zakázky je 300 až 312 milionů korun bez DPH, takže dotace na budoucí rekonstrukci přispěje významnou měrou.

Vyklizená budova by se mohla začít rekonstruovat v závěru letošního, nebo spíše na začátku příštího roku. „Do roku 2026 tu podle návrhu společnosti Anagram&Gruppa vznikne moderní sídlo magistrátu, jehož součástí budou kanceláře, jednací místnosti, sociální zařízení či veřejně přístupné prostory hal,“ uvedl náměstek primátora Lichnovský. Součástí objektu bude i kavárna s výhledem na město – a architektonicky zajímavým prvkem se má stát schodiště vedoucí podél průhledné fasády. Nově zrekonstruovaný dům, který stojí naproti secesnímu Městskému domu, by tak měl výrazně změnit tvář hlavního přerovského náměstí.

Vizualizace

Historie budovy sahá do závěru šedesátých let minulého století. V roce 1967 tady proběhla asanace, staré domy byly zbourány a vzniklo tu sídlo Okresního stavebního podniku. Stavba s kombinovanou ocelobetonovou konstrukcí – jejíž obvodový plášť je v průčelí tvořen cihlovým zdivem, zatímco hlavní podélná fasáda je tvořena boletickými panely – zůstala v původní podobě do dnešních dnů. Po sametové revoluci nemovitost přestala sloužit OSP a stala se majetkem několika společností. Podle jedné z nich Přerované dodnes objektu říkají Emos. V posledních letech sídlila v tomto objektu i část magistrátu.

Autor: red Zdroj a foto: Město Přerov

Související články

Přečtěte si  Blýská se chátrajícímu pivovaru Vyškov na lepší časy? Areál navštíví i ministr zemědělství

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*