Co s vánočním stromkem? Přečtěte si, kam a jak ho správně vyhodit

Končící vánoční svátky přinášejí tradiční otázku, co udělat s odstrojeným vánočním stromkem. Rozhodně se jej nepokoušejte nacpat do popelnice, a to ani po kusech. Není to navíc jediné pravidlo správné likvidace.

Správným řešením je odložit stromek k popelnici se směsným odpadem. Určitě nepatří dovnitř, ale vedle ní. Zároveň je vhodné neblokovat kontejnery s tříděným odpadem. Usychající stromky také neodnášejte zpět do lesa.

Vánoční stromky bohužel nejsou vhodné jako krmivo pro zvířata. I po odstrojení totiž často na stromcích zůstávají háčky a zbytky ozdob, které mohou být pro zvířata životu nebezpečné,” připomněla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Kvůli zdravotním rizikům, které pro zvířata představují například zapomenuté háčky ve větvích, nepřijímají vánoční stromky od domácností ani zoologické zahrady. Zvířata si tam každý rok pochutnávají alespoň na nevyužitých vánočních stromcích od prodejců.

Vyhozené stromky mají další využití

Způsob následného zpracování vyhozených stromků se liší město od města. V místech, kde disponují speciálním zařízením na využívání odpadu, vánoční stromky pálí a vyrábí tak teplo. Na Moravě se jedná o Brno. Podle mluvčího městské odpadní společnosti SAKO Brno Michala Kačírka takto zpracují na padesát tun vánočního dřeva. V ostatních městech stromky většinou putují do kompostáren a mají tak další ekologické využití.

Zdroj: SAKO Brno, město Olomouc, foto: SAKO Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*