Demonstranti v Ostravě požadovali demisi ministra Vojtěcha

V pondělí se na ostravském Masarykově náměstí sešlo více jak 1500 demonstrantů, kteří požadovali demisi vlády, zejména pak ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Reagovali tak především na rozhodnutí krajské hygienické stanice, která v pátek náhle zavedla zpřísněná protiepidemiologická opatření v celém Moravskoslezském kraji.

Jednu z největších protivládních demonstrací, která se v Ostravě v posledních letech konala, svolali zástupci iniciativy Ostrava nemlčí. Demonstranty přiměl vyjít do ulic především chaotický přístup vlády k epidemii koronaviru.

V prohlášení na webu iniciativy doslova stojí: “Páteční mimořádné opatření Krajské hygienické stanice v Ostravě o restriktivních opatřeních v souvislosti s šířením nemoci Covid-19 se stalo onou poslední kapkou, která nás přiměla vyjít do ulic a veřejně vyjevit svůj nesouhlas. Nikoli s tím, že vláda a jí podřízené orgány má ambice řešit situaci kolem šíření koronaviru (nejen) v našem kraji, ale s tím, jak zmatečně, chaoticky a hlavně opožděně informuje své občany.”

Situace v OKD a obecně na Karvinsku byla dlouhodobě podceněna a nekomunikována s širokou veřejností. Odpovědnost jednoznačně nese ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Adamem Vojtěchem. Jako první bod protestů tedy žádáme jeho okamžité odstoupení,“ prohlásil ve svém vystoupení Přemysl Bureš z iniciativy Ostrava nemlčí.

Iniciátoři demonstrace vyzvali také hejtmana Moravskoslezského kraje, aby k celé věci okamžitě zaujal jasné, přehledné stanovisko, které se nebude skrývat za žádné politické kličkování a jednoznačně pojmenuje odpovědné osoby. Zdůrazňují také to, že nejde o demonstraci proti snaze bojovat se zákeřnou nemocí, ale je veřejně vyjádřeným nesouhlasem s tím, jak vláda chaoticky, zmatečně a bez ohledu na své občany zasahuje do každodenních lidských životů, do obyčejných snah o klidný a spořádaný život.

K odstoupení vlády a zejména ministra zdravotnictví vyzývali i další řečníci. Náměstím se opakovaně neslo skandované „Máme toho dost“ či „Demisi! Demisi!“. Řečníci také upozornili na fakt, že lidé v karanténě nebudou smět volit. Vláda se podle nich rozhodla odebrat volební právo všem, kteří zrovna na přelomu září a října budou v karanténě.

Ministr výzvy k demisi odmítá

Ministr Adam Vojtěch na dotazy novinářů uvedl, že rezignovat nehodlá. V neděli vyzval ředitelku Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavlu Svrčinovou, aby zvážila setrvání ve funkci. I ta však zatím ve své pozici setrvá. “Uvědomujeme si, že opatření v Moravskoslezském kraji mají významný dopad na život obyvatel. Na dnešním jednání s panem hejtmanem a paní ředitelkou KHS jsme se shodli, že opatření budou zavedena opravdu jen na nezbytně nutnou dobu. Hygienici vyhodnotí vliv opatření na konci týdne,” prohlásil ministr v reakci na požadavky demonstrantů.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnoví vodní nádrž Gramanec u Ostrožské nové Vsi. Zadrží vodu pro případ sucha

Demonstranti jsou přesto odhodláni se scházet tak dlouho, dokud nedojde ke skutečné nápravě, dokud občané zase nebudou na prvním místě.

Autor: red Foto: Facebook Ostrava-nemlčí Z.Fiedler

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*